c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_grudzien_2017_1.12.2017_Budka_Wilk_big.png

Za pomocą wysokich opłat sądowych minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro będzie blokował osobom najbiedniejszym dostęp do sądu - powiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka, odnosząc się do doniesień medialnych ws. planowanych przez MS podwyżek opłat sądowych.

W piątek "Fakt" w artykule pt. "Sądy tylko dla bogatych" napisał: "Kiedy w Sejmie, w świetle kamer i przy protestach opozycji, rządzący przepychają zmiany w ustawach o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, Ministerstwo Sprawiedliwości po cichu forsuje drakońskie podwyżki opłat sądowych. Z 30 do 100 zł – tyle wzrośnie minimalna opłata sądowa".

Borys Budka wskazał, że "osoby, których nie będzie stać na opłatę sądową, nie będą mieli, gdzie szukać sprawiedliwości. Nie ma reformy wymiaru sprawiedliwości, a sądy mają zostać zamknięte dla obywateli".

"Mówi się o tym, że reforma wymiaru sprawiedliwości ma służyć ludziom. Ma zbliżyć wymiar sprawiedliwości do tych ludzi. A tymczasem okazuje się, że drzwi sądów będą zamknięte dla tych których na to nie stać" - zauważył Wiceprzewodniczący.

Jak dodał, "obecnie jest tak, że każdy może bez żadnych opłat zażądać uzasadnienia wyroku. Natomiast z propozycji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro wynika, że uzasadnienie takiego wyroku kosztować będzie 100 zł" - podkreślił.

Wojciech Wilk zauważył, że za pomocą wysokich opłat sądowych minister sprawiedliwości będzie blokował osobom najbiedniejszym dostęp do wymiaru sprawiedliwości. "To pokazuje prawdziwe intencje PiS. Zamknąć sądy przed potrzebującymi, a sądy będą tylko dla bogatych" - zaznaczył poseł.

wł/pap


bg Image