c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_listopad_2017_2017_11_22_Plura_Piechota_big.png

Projekt PiS zmian w Kodeksie wyborczym to zamach na podmiotowość, samodzielność i godność osób niepełnosprawnych - poinformował podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł Sławomir Piechota.

Poseł Piechota podkreślił, że "w nowej ordynacji wyborczej są dwa konkretne rozwiązania, które powodują kolejne ograniczenia praw osób niepełnosprawnych. Po pierwsze likwidacja możliwości głosowania korespondencyjnego, po drugie likwidacja nakładek brajlowskich".

Jak wskazał Sławomir Piechota, "do tej pory osoby niewidome, niedowidzące, lub mające problem z drżącą ręką mogły używać nakładki brajlowskiej, która pomagała precyzyjnie zapisać decyzję wyborcy. W tej chwili likwidacja tych nakładek będzie oznaczać, że te osoby zostaną, albo pozbawione prawa do głosu, albo uzależnione od głosowania innej osoby".

Jak dodał również osoby starsze korzystały z tego udogodnienia. "Okazuje się, że w nowej ordynacji wyborczej nie ma dla takiego rozwiązania miejsca" - podkreślił.

Zdaniem posła, "głosowanie korespondencyjne jest czymś powszechnie stosowanym w Europie i na świecie. Więc dlaczego z tego powszechnie stosowanego rozwiązania sprawdzonego w Polsce mamy dzisiaj rezygnować? Dlaczego mamy się cofać?" - pytał poseł. "Mamy kolejny zamach ma podmiotowość, samodzielność i godność osób niepełnosprawnych" - zaznaczył.

wł/pap


bg Image