c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_listopad_2017_2017_11_14_Grabiec_Marchewka_big.png

Platforma Obywatelska chce, by w przyszłym tygodniu resort cyfryzacji udzielił wyjaśnień w związku z problemami w działaniu systemu ewidencji pojazdów i kierowców CEPiK. Do Sejmu trafił Platformy Obywatelskiej o zwołanie posiedzenia sejmowej komisji cyfryzacji w tej sprawie.

W poniedziałek ruszyła nowa edycja systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Pomimo zapewnień Ministerstwa Cyfryzacji, że CEPiK działa, media donoszą o problemach w jego funkcjonowaniu w wielu regionach Polski.

"Rząd świętuje, wraz z partią, dwa lata rządu PiS, a ludzie zostają ze swoimi problemami zostawieni bez pomocy" - powiedział Jan Grabiec na konferencji prasowej. Jak poinformował, kłopoty z funkcjonowaniem CEPiK-u dotknęły tysiące Polaków, którzy nie mogą od poniedziałku m.in. zarejestrować swego samochodu lub wymienić dowodu rejestracyjnego.

"Okazało się, że system wyjechał na drogę, ale bez ważnego przeglądu i nie działa" - powiedział z kolei poseł Arkadiusz Marchewka. Wskazał, że "problem z CEPiK-iem wynika z tego, że resort cyfryzacji chciał mieć spektakularny sukces, a zamiast tego jest pożar, który należy szybko ugasić. Niestety ten program uruchomiono bez pilotażu, bez wcześniejszego porozumienia z samorządami, gdzie można było dokładnie, precyzyjnie sprawdzić czy będzie on dobrze funkcjonował".

Platforma oczekuje od Ministerstwa Cyfryzacji przedstawienia szczegółowych informacji na temat wdrożenia CEPiK-u oraz wyjaśnienia z czego wynikają problemy w jego działaniu. "Jeszcze dziś składamy do przewodniczącego komisji cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii wniosek o to, żeby w przyszłym tygodniu, na posiedzeniu Sejmu, została zwołana komisja cyfryzacji, na której ministerstwo przedstawi szczegółowe informacje z wdrażania tego systemu i propozycje w jaki sposób usprawnić jego działanie" - powiedział Arkadiusz Marchewka.

wł/pap

 

 


bg Image