c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_listopad_2017_2017_11_10_Grabiec_Kierwiski_big.jpg

"Decyzja wojewody mazowieckiego jest kolejną odsłoną ograbiania Polaków z możliwości decydowania o własnym mieście. Nie tak dawno rząd PiS stwierdził, że chce zabrać warszawiakom plac Piłsudskiego, Krakowskie Przedmieście regularnie jest odgradzane barierkami tylko dlatego, że pan Kaczyński chce zorganizować swoją prywatną imprezę" - powiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie Marcin Kierwiński.

"Dziś dowiedzieliśmy się, że została przeprowadzona dekomunizacja ulic warszawskich. Widać, że ta dekomunizacja jest kolejną odsłoną pisowskiego braku chęci do rozmowy z mieszkańcami i samorządowcami" - dodał.

"Jako Platforma Obywatelska zagłosowaliśmy za ustawą na podstawie której dzisiaj wojewoda podjął swoje decyzje głęboko wierząc w to, że jeżeli będzie przeprowadzana dekomunizacja, mieszkańcy zostaną zapytani o to, co sądzą na temat ulic przy których mieszkają. Dziś pan wojewoda mazowiecki nie pytając warszawiaków dokonał kilku zmian. Bardzo bulwersująca jest zmiana ulicy Armii Ludowej na ulicę im. Lecha Kaczyńskiego. Nigdy nie sądziliśmy, że dekomunizacja ulic będzie służyła PiS-owi do budowania kultu Lecha Kaczyńskiego" - podkreślił polityk.

Marcin Kierwiński wskazał, że to "kult nieprawdziwy, bo kadencja Lecha Kaczyńskiego w Warszawie to kadencja, która jest źle wspominana przez warszawiaków, to kadencja zastoju inwestycyjnego". "PiS po raz kolejny pokazuje, że jedyne co ma do zaoferowania warszawiakom, to swoją politykę historyczną, pomniki i zmiany nazw ulic. PiS nie oferuje warszawiakom rozwoju" - mówił polityk.

"Ustawa dekomunizująca nazwy ulic i placów miała służyć temu, żeby zerwać z nazwami, które zostały siłą narzucone przez komunistów mieszkańcom naszych miast. Nie sądziliśmy głosując za tą ustawą, że władze PiS będą stosowały te same metody co komuniści. To jest sprzeczne z dotychczasowym porządkiem prawnym, z ustawami gwarantującymi mieszkańcom możliwości podejmowania decyzji w sprawach ich dotyczących" - podkreślił podczas konferencji rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec.

Polityk wskazał, że "decyzja wojewody mazowieckiego o zmianie nazw ulic Warszawy jest przykładem złamania niezależności sądów i jest przykładem działania wbrew woli mieszkańców wyrażonej w ramach konsultacji, które w Warszawie się odbyły".


bg Image