c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_listopad_2017_2017_11_09_Pomaska_Furgo_BIG.jpg

Posłowie Platformy Obywatelskiej żądają wyjaśnień od szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka i ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego w sprawie środowego wejścia CBA do gdańskiego ratusza.

Rzecznik gdańskiego ratusza Magdalena Skorupka-Kaczmarek wyjaśniła, że chodziło o umowę, w której magistrat i Muzeum „zobowiązywali się do realizacji wszelkich przedsięwzięć o charakterze historycznym, muzealnym i patriotycznym związanych z obroną Westerplatte lub realizowanych na polu bitwy Westerplatte”. Rzecznik dodała, że umowa ta, wraz z aneksem, została - zgodnie z prośbą - udostępniona w środę CBA, a funkcjonariusze byli zainteresowani głównie aneksem rozwiązującym umowę.

Agnieszka Pomaska wskazała, że "CBA weszło do ratusza tylko po to, żeby otrzymać dokument, o który w normalnym trybie mogłaby wystąpić prokuratura. Ten jest również dostępny w Muzeum II Wojny Światowej".

"Mamy do czynienia z zastraszaniem samorządowców. Mamy do czynienia z pokazem siły" - mówiła poseł Pomaska. Jej zdaniem "to jest też próbka tego, co czeka nas przez najbliższy rok w kampanii samorządowej".

Grzegorz Furgo zaznaczył, że "wejście CBA do urzędu to jest jasny komunikat dla społeczeństwa i mieszkańców Trójmiasta: tam jest coś bardzo groźnego. Ktoś, kto wydał decyzję o wejściu funkcjonariuszy CBA do urzędu miejskiego w Gdańsku ośmiesza tę instytucję".

Poseł Furgo dodał także, że "jest to sygnał dla wszystkich samorządowców, którzy mogą zagrozić PiS-owi w najbliższych wyborach samorządowych".

Agnieszka Pomaska zapowiedziała, że złoży interpelację do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka oraz ministra koordynatora służ specjalnych Mariusza Kamińskiego w sprawie wyjaśnień i "czy angażowali się osobiście w tę sprawę".

wł/pap


bg Image