c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_listopad_2017_2017_11_06_Myrcha_Witczak_big.png

Politycy Platformy Obywatelskiej domagają się, aby premier Beata Szydło przedstawiła w Sejmie informację w sprawie powołania na nowego prezesa Sądu Rejonowego w Sosnowcu, sędzi Małgorzaty Hencel-Święczkowskiej, żony prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego.

"To jest niestety kolejna konsekwencja podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudy ustawy o ustroju sądów powszechnych" - wskazywał poseł Arkadiusz Myrcha podczas konferencji prasowej.

"Kiedy cała Polska protestowała i domagała się od prezydenta +trzy razy weta+, pan prezydent świadomie podpisał ustawę, która przyznała ministrowi Ziobro, będącemu jednocześnie prokuratorem generalnym, uprawnienie do podejmowania jednoosobowej decyzji, bez konsultacji z kimkolwiek, do odwoływania i powoływania prezesów sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych" - podkreślał poseł.

Mariusz Witczak mówił, że "w każdym normalnym państwie, po tego typu decyzji, jak powołanie sędzi Hencel-Święczkowskiej na prezesa SR w Sosnowcu, szef rządu zdymisjonowałby ministra sprawiedliwości. Platforma zdaje sobie jednak sprawę, że politycznym planem PiS jest tworzenie układu partyjno-rodzinnego i takiej pożądanej dymisji nie będzie".

"W związku z tą sytuacją, jako Platforma Obywatelska, wystosowujemy pismo do marszałka Sejmu, wnioskując o rozszerzenie porządku obrad posiedzenia Sejmu w tym tygodniu o informację premier Beaty Szydło, dotyczącą skandalicznych powołań na prezesów sądów w Polsce" - poinformował poseł Witczak.

Jak zauważał Mariusz Witczak, "tego typu kontrowersyjnych decyzji, jak powołanie żony Święczkowskiego, było w ostatnim czasie w całym kraju więcej. Jest bardzo dużo tematów do omówienia i liczymy na to, że będziemy mogli w rzetelnej debacie przedyskutować te wszystkie skandaliczne decyzje".

wł/pap


bg Image