c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_pazdziernik_2017_25.10.2017_Oka_Frydrych_Libera_Wasilewska_big.png

Platforma Obywatelska zaapelowała w środę do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, aby oddało 30 mln zł, które były przeznaczone dla seniorów na rok 2017.

Na konferencji prasowej w Sejmie, poseł Marzena Okła-Drewnowicz podkreśliła, że "ta rekordowa kwota, to jest kwota zaplanowana przez Platformę Obywatelską w programie wieloletnim jeszcze w 2015 roku".

Jak wskazała poseł, "środki zaplanowane na ten rok w programie wieloletnim Platformy Obywatelskiej wynosiły 60 mln zł, a gdy rządy przejęło PiS ministerstwo przeznaczyło na to tylko 30 mln. I jak widzimy, nie zamierza tych pieniędzy oddać".

"Liczyliśmy na to, że w tym roku pojawi się te brakujące 30 mln; nie pojawiło się. Tych 30 mln dalej nie ma, czyli nie ma ich w tym roku i nie widzimy ich w przyszłym roku" - zauważyła Marzena Okła-Drewnowicz.

Poseł podkreśliła, że "rozwiązanie problemów seniorów to nie tylko kwestie finansowe. Ale również kwestie związane z emeryturami, z opieką nad nimi i z ich aktywnością, dlatego nasz program +Polska Seniora+ prowadzony przez klub parlamentarny Platformy Obywatelskiej jest bardzo szeroki i dotyczy tych wszystkich obszarów".

Projekt programu Platformy Obywatelski9ej "Polska Seniora" zakłada m.in., że od emerytur nie będzie odprowadzany podatek dochodowy. Kolejnym rozwiązaniem ma być tzw. czek opiekuńczy, z którego pracujący opiekunowie niesamodzielnych seniorów mogliby finansować opiekę nad nimi. Równocześnie istniałaby możliwość wyboru formy i świadczeniodawcy opieki. Inne założenie projekty to urlop "wytchnieniowy", czyli możliwość finansowania opieki nad niesamodzielnym seniorem, podczas urlopu opiekunów.

Kolejnym proponowanym rozwiązaniem są darmowe szczepienia na grypę dla seniorów, senioralny budżet obywatelski, krajowa karta seniora, karnet aktywizacyjny dla seniora oraz biuro seniora w każdym powiecie i całodobowy telefon zaufania poświęcony tej problematyce.

wł/pap


bg Image