c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_pazdziernik_2017_20.10.2017_Neumann_big.png

„Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska złożył wniosek o zwołanie nadzwyczajnej komisji ds. służb specjalnych. Chcielibyśmy, żeby na zamkniętym, tajnym spotkaniu komisji Mariusz Kamiński, jako osoba koordynująca służby specjalne w Polsce, złożył informację o ewentualnej agenturalnej przeszłości prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, o ewentualnej agenturalnej przeszłości Mariusza Muszyńskiego, wiceprezesa TK, a także o ewentualnej agenturalnej przeszłości TW Wolfganga, męża prezes Przyłębskiej, obecnego ambasadora Polski w Berlinie” – powiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie Sławomir Neumann, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska.

Parlamentarzysta podkreślił, że „niezwykle ważne jest to, żebyśmy mieli pewność, że Trybunał Konstytucyjny, nawet w takim kadłubkowym kształcie w jakim zrobił go PiS, nie miał na czele osób, które mogą w swoim życiorysie mieć zapisane, że byli agentami służb specjalnych”. „Liczę na to, że komisja ds. służb specjalnych zbierze się i Mariusz Kamiński będzie mógł wyjaśnić wątpliwości związane z działaniem Julii Przyłębskiej i Mariusza Muszyńskiego” - dodał.

Sławomir Neumann przypomniał, że „kilka tygodni temu media informowały o wizytach Mariusza Kamińskiego w siedzibie Trybunału. Mówiono, że „przychodzi tam jak do siebie”. „W związku z tymi doniesieniami pojawia się pytanie, czy on przychodził tam jak do swoich podwładnych cały czas czynnych agentów służb, czy przychodził tam ustalać wyroki” – wyraził zaniepokojenie przewodniczący. Zaznaczył, że jeśli te informacje potwierdzą się to „mamy państwo, w którym służby specjalne nie tylko inwigilują i podsłuchują obywateli i opozycję, nie tylko zwiększają swoje uprawnienia i ilość służb, tak jak robi to minister Błaszczak reformując kolejną służbę, którą jest BOR, ale także mamy służby specjalne w wymiarze sprawiedliwości i być może służby specjalne ustalają dziś wyroki”. Poseł zasygnalizował, że „być może po to są potrzebne zmiany w SN i KRS, aby kolejni agenci służb specjalnych trafiali do tych instytucji”. „To w państwie demokratycznym jest rzecz nie do przyjęcia i będziemy żądać wyjaśnień w tej sprawie” - poinformował.


bg Image