c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_pazdziernik_2017_17.10.2017_Golbik_Urbaniak_big.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej podczas konferencji prasowej w Sejmie domagali się od prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro wszczęcia postępowań prokuratorskich, dotyczących działaczy PiS, a zawieszonych lub umorzonych na ewidentnie polityczne zlecenie. 

"Wczoraj, dzięki mediom dowiedzieliśmy się po co PiS wprowadza zmiany w sądownictwie i po co wprowadził zmiany w prokuraturze. Okazało się, że prominentny działacz PiS-u, Dariusz P. z Kozienic, który jest doradcą prezesa państwowej spółki Enea, ma bardzo wątpliwą przeszłość. Toczyło się wobec niego postępowanie które zostało zawieszone. Dlatego widzimy, po raz kolejny, działania prokuratora generalnego. Chcemy wiedzieć, dlaczego to postępowanie zostało zawieszone i dlaczego osoba, która jest blisko związana z Markiem Suskim, który kreuje się na sędziego i arbitra w sprawie Amber Gold. Dlaczego taki działacz PiS-u, który jest związany z takimi osobami, ma umorzone śledztwo które jest toczone przeciwko niemu. Jakie kadry są w PiS, że po raz kolejny wychodzą okoliczności, w których widzimy, że działacze PiS-u są chronieni. Na pytanie co z Dariuszem P. Marek Suski odpowiada, że jest działaczem PiS-u. Jak długo nim będzie? Co musi się stać, żeby postępowania wobec takich osób nie były zawieszane tylko żeby odbywały się w sposób należyty. Skale tych nadużyć obserwujemy na co dzień. Platforma obywatelska składa dziś pismo do ministra Ziobry o wyjaśnienia dotyczące zawieszenia tego postępowania" - mówiła poseł Marta Golbik.

Poseł Jarosław Urbaniak zwrócił z kolei uwagę, że "sprawa ta jest jeszcze bardziej bulwersująca w kontekście tego, co od 2 lat w Polsce się dzieje, nie tylko sprawa Dariusza P. która, w prokuraturze rządzonej Zbigniewa Ziobro jest zawieszana, ale też uniewinnienie Mariusza Kamińskiego, uniewinnienie jego współpracownika pana Wąsika czy ich dwóch kolegów. Jest też także bulwersująca sprawa Pana Obajtka, któremu prokuratura w Ostrowie Wielkopolskim postawiła zarzuty a pan minister Ziobro odebrał tę sprawę Prokuraturze ostrowskiej i przekazał do prokuratury, która natychmiast wycofała zarzuty sądów. To zaczyna być pewną procedurą ochrony ludzi z PiS-u. Jeśli się jest w PiS można robić wszystko. Żądamy od pana ministra Ziobry, żeby wszystkie te postępowania wszczął na nowo i żeby zostały rzeczywiście przeprowadzone uczciwie, sprawiedliwie i transparentnie. Żeby tym ludziom znów postawiono zarzuty jak było to kiedyś".


bg Image