c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_pazdziernik_2017_13.10.2017_Leszczyna_Brejza_big.png

"PiS od wielu miesięcy stara się wmówić wszystkim, że ze SKOK-iem Wołomin nie ma nic wspólnego. Okazało się jednak, że Mariusz G. współzałożyciel SKOK Wołomin był bliskim współpracownikiem Grzegorza Biereckiego. Mariusz G. między rokiem 2008 a 2012 był członkiem Funduszu Stabilizacyjnego Kasy Krajowej SKOK, bardzo ważnego doradczego ciała zarząd powoływanego na wniosek zarządu Kasy Krajowej SKOK. Prezesem zarządu był wtedy Grzegorz Bierecki. Co znamienne, obaj panowie wycofali się z Kasy Krajowej na kilka dni przed tym, jak KNF objęła SKOK-i nadzorem. Areszt Mariusza G. na wniosek prokuratury w Gorzowie Wielkopolskim miał być przedłużony. Sąd II instancji, kilka dni po wygranych przez PiS wyborach uznał, że trzeba Mariusza G. z aresztu wypuścić. To może być zbieg okoliczności" - poinformowali podczas konferencji prasowej w Sejmie posłowie Platformy Obywatelskiej Izabela Leszczyna i Krzysztof Brejza, po posiedzeniu zespołu Platformy Obywatelskiej ds. afery SKOK.

"W czerwcu prokuratura w Gdańsku umorzyła śledztwo ws. Grzegorza Biereckiego, a po kilku miesiącach najbliższy współpracownik Zbigniewa Ziobry, Patryk Jaki dostał nagrodę od organu prasowego SKOK – Gazety Bankowej, której współwłaścicielem jest Spółdzielczy Instytut Naukowy Grzegorza Biereckiego" - wskazała poseł Izabela Leszczyna.

Zespół Platformy Obywatelskiej ds. afery SKOK wystosował interwencję do Patryka Jakiego o zwrot nagrody do podmiotu związanego ze SKOK-ami i wyjaśnienie, czy gdy to postępowanie było umarzane, spotykał się z Grzegorzem Biereckim lub innymi osobami zw. władzami SKOK.

"Postępowanie zostało wszczęte na wniosek KNF. W lipcu KNF zaskarżyło decyzje prokuratury o umorzeniu postępowania. W Amber Gold była analogiczna sytuacja. Ten przedziwny zbieg okoliczności chcemy wyjaśnić. Wnioskujemy o przeniesienie tego postępowania natychmiast do innej prokuratury regionalnej niż Gdańska i objecie nadzorem służbowym przez ministra, zbadanie przez Prokuraturę Kraj. zasadności umorzenia tego postępowania" - mówił poseł Krzysztof Brejza.

Posłowie dociekali takżę, czy minister Ziobro spotykał się w ciągu ubiegłego roku z Biereckim, Szewczakiem lub innymi osobami ze SKOK. "To sytuacja kuriozalna i patologiczna by dobierać nagrodę od SKOK. Czy minister Ziobro będzie miał na tyle odwagi by poprzeć KNF i wznowić postepowanie?".


bg Image