c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_pazdziernik_2017_6.10.2017_Golbik_Siemoniak_Augustynowska_big.png

"Jesteśmy oburzeni tym, co obóz rządzący robi wobec organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Elementem ataku jest także atak na Adama Bodnara, pochodzący ze strony wysokich urzędników rządowych, Patryka Jakiego. Adam Bodnar został wybrany w poprzedniej kadencji z rekomendacji Platformy Obywatelskiej, ale ta rekomendacja była wsparciem, jakie miał od organizacji społeczeństwa obywatelskiego. To jest RPO, którego same organizacje obywatelskie wskazały. Najście policji na biura organizacji kobiecych. To skandaliczny fakt, który układa się w zła całość" - mówił podczas konferencji prasowej w Sejmie o nasilających się atakach PiS na społeczeństwo obywatelskie i Rzecznika Praw Obywatelskich, Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak.

Poseł Joanna Augustynowska poinformowała, że "wczoraj złożyliśmy interpelację do rządu PiS z zapytaniem, na jakiej podstawie wczorajsze przeszukanie i zabezpieczenie dowodów w organizacjach pozarządowych miało miejsce. Dzisiaj kolejny wniosek do Komisji Etyki Poselskiej, ponieważ naszym zdaniem sugerowanie w jakikolwiek sposób lub próba zniesławienia RPO jest próbą zastraszanie politycznej ideologii, którą próbuje PiS wprowadzić w nasze życie".

"Nie może być tak, żeby w demokratycznym państwie organizacje takie jak Centrum Praw Kobiet czy instytucja Rzecznika Praw Obywatelskich, które mają stać w obronie równouprawnienia czy wolności praw są zastraszane przez polityków. Składamy wniosek o Komisji Etyki Poselskiej o ukaranie Patryka Jakiego za skandaliczne słowa i próbę zniesławienia" - mówiła Joanna Augustynowska

Poseł Marta Golbik przypomniała, że "Rzecznik Praw Obywatelskich nie jest stroną sporu politycznego, natomiast PiS od samego początku próbuje wmówić wszystkim że Adam Bodnar jest stroną sporu politycznego".

"Na to nie może być naszej zgody. Mieliśmy przykład w telewizji publicznej, w programie +Kwadrans Polityczny+ bezpośredniego ataku na Adama Bodnara i próbę wprowadzenia go w spór polityczny, próbę pokazania wszystkim widzom, że on stoi po którejś ze stron. Musimy walczyć o to, że RPO jest dla wszystkich. Na najbliższym posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. mediów publicznych będziemy chcieli rozważyć wniosek o skierowanie dziennikarza Marka Pyzy, który prowadził tę rozmowę z RPO do Rady Etyki Mediów" - zapowiadała Marta Golbik.


bg Image