c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_pazdziernik_2017_3.10.2017_Arlukowicz_Grodzki_big.png

"Reforma wprowadzająca od października tzw. sieć szpitali jest chaotyczna, pacjenci nie wiedzą, gdzie mają szukać pomocy" - poinformował podczas konferencji prasowej Przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, poseł Bartosz Arłukowicz.

Zmiany w funkcjonowaniu opieki zdrowotnej skomentowali podczas konferencji prasowej w Sejmie parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej. Jak wskazał Bartosz Arłukowicz, "zmiany wprowadzane były chaotycznie i będą miały brzemienne skutki dla pacjentów. W ciągu tych ostatnich dwóch dni już widać, że pacjenci są w chaosie i nie wiedzą, gdzie mają szukać pomocy".

Przewodniczący Arłukowicz zaznaczył, że "do sieci szpitali, którą zaprojektował minister Radziwiłł, nie zakwalifikowało się ponad 300 szpitali w Polsce, a z sieci szpitali de facto wypadło około 8 tysięcy łóżek szpitalnych". Zapewnił jednocześnie, że "Platforma Obywatelska będzie monitorowała wprowadzaną reformę, zwłaszcza pod względem wielkości kolejek do specjalistów".

Senator Tomasz Grodzki zauważył, że "poprzez sieć szpitali doprowadzamy do odcięcia niemal całkowicie +ręki prywatnej+. Zasoby służby zdrowia są ograniczone. Powinniśmy używać ich wszystkich, a pacjent nie powinien sobie w ogóle zdawać sprawy z tego, czy jest leczony w szpitalu klinicznym, samorządowym czy prywatnym. Ta ustawa jest antypacjencka".

Bartosz Arłukowicz mówił również, że ta reforma to "de facto likwidacja dotychczasowej świątecznej i nocnej opieki lekarskiej. Przesunięcie pomocy na Izbę Przyjęć i SOR-y, spowoduje, że na tych SOR-ach i Izbach Przyjęć znajdą się pacjenci, którzy wymagają natychmiastowej, pilnej bardzo poważnej opieki lekarskiej np. osoby z wypadków samochodowych, z udarami mózgu, z zawałami serca".

Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej odnieśli się również do trwającego od poniedziałku protestu lekarzy rezydentów, którzy sprzeciwiają się zbyt niskim nakładom na ochronę zdrowia i niskim pensjom. Bartosz Arłukowicz wezwał ministra zdrowia do rozpoczęcia rozmów z protestującym. Przypomniał, że minister Radziwiłł, jako prezes Naczelnej Izby Lekarskiej apelował o podwyższenie pensji lekarzom rezydentom do dwukrotnej wartości średniej krajowej pensji. "Panie ministrze, do dzieła!" - wezwał poseł.

wł/pap


bg Image