c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_pazdziernik_2017_3.10.2017_Neumann_Lenartowicz_Gawlowski_big.min.png

Politycy Platformy Obywatelskiej poinformowali, że przygotowany przez nich projekt ustawy "o czystym powietrzu" - który zakłada m.in. przeznaczenie co roku 0,5 proc. PKB, czyli ok. 9 mld zł na walkę ze smogiem - jest kompleksowy i skuteczny. Jak zauważyli, obietnice rządu w tej sprawie, nie zostały spełnione.

We wtorek w Sejmie odbyło się wysłuchanie publiczne projektu ustawy o "czystym powietrzu", autorstwa Gabinetu Cieni Platformy Obywatelskiej. Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann powiedział we wtorek na konferencji prasowej, że "jest to pomysł na rozwiązanie ciężkiego i ciemnego problemu, jakim jest smog".

W konsultacjach projektu biorą udział przedstawiciele organizacji ekologicznych oraz samorządów. "Chcemy z nimi porozmawiać o możliwościach pomocy w zwalczaniu smogu. To jest kolejny krok, który Platforma w tej kwestii robi, bo wiele rzeczy zostało już dokonanych w czasie rządów Platformy Obywatelskiej" - mówił Sławomir Neumann.

"Po konsultacjach, po zebraniu opinii ze wszystkich środowisk, będziemy poprawiony projekt składać do Sejmu, żeby jeszcze w tej kadencji można było zacząć realnie zwalczać ten problem, nie tylko w tych najbardziej zanieczyszczonych miastach" - zapowiedział Przewodniczący.

Poseł Gabriela Lenartowicz, Szef Gabinetu Środowiska w Gabinecie Cieni Platformy Obywatelskiej zwracała uwagę, że "niespełna rok temu premier zapowiedziała - po gwałtownych incydentach smogowych - aktywne, konkretne działania, które się miały ziścić szybką poprawą i szybkim działaniem rządu na tym polu. I cóż z tego mamy dziś?" - pytała poseł. Gabriela Lenartowicz przypomniała, że "zrealizowana została jedna obietnica - podpisano rozporządzenie ws. ograniczenia obrotu kotłami emisyjnymi na węgiel. Poza tym, rozstrzygnięty został konkurs, jak ma wyglądać samochód elektryczny. I to jest tak naprawdę wszystko".

Szefowa Gabinetu Środowiska zauważyła, że "Platforma Obywatelska proponuje konkretne, skuteczne rozwiązania - które uwolnią Polskę od problemu smogu. Ten trujący problem wymaga działań skoordynowanych, zarówno ze strony przepisów prawa, jak i oprzyrządowania i kierowania odpowiednich pieniędzy na ten cel. Nasz projekt ustawy jest takim systemowym, skutecznym i realnym rozwiązaniem".

Jednocześnie wskazała, że "Platforma w swoim projekcie zaproponowała przeznaczenie co roku 0,5 proc. PKB - czyli ok. 9 mld zł na walkę ze smogiem. Środki te miałyby być przeznaczone na wsparcie zadań inwestycyjnych, takich jak: wymiana źródeł ciepła na ekologiczne, podłączenie do ekologicznych sieci ciepłowniczych, poprawa źródeł zasilania tych sieci na ekologiczne oraz na termomodernizację".

Projekt Platformy Obywatelskiej tworzy ponadto instrument wsparcia dla gospodarstw domowych na modernizację źródeł ciepła. Propozycja określa też minimalne standardy, jeśli chodzi o jakość dopuszczanych do użytku źródeł ciepła (np. kotłów) oraz paliw dla sektora komunalnego. Platforma Obywatelska chce też zagwarantowania edukacji ekologicznej.

wł/pap


bg Image