c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_pazdziernik_2017_2.10.2017_Szczerba_Grabiec_big.png

Posłowie z Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska zaapelowali do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o niezwłoczne zwołanie posiedzenia Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka z udziałem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, w celu wyjaśnienia okoliczności tragicznej śmierci pani Agnieszki Pysz, młodej kobiety, która przebywała w areszcie śledczym na warszawskim Grochowie w związku z kradzieżą spodni. Na skutek nie udzielenia pomocy przez pracowników służby więziennej, przez więzienną służbę zdrowia kobieta zmarła.

„Agnieszka Pysz umierała w areszcie śledczym przez siedem dni. Przez siedem dni nie udzielono jej skutecznej pomocy, ignorowano jej ból i cierpienie. Kierownik ambulatorium w areszcie śledczym twierdził, że pani Agnieszka symuluje. Symulacja nie doprowadza do śmierci” – powiedział Michał Szczerba. Poseł zasygnalizował, że „żaden kodeks karny na świecie nie przewiduje kary śmierci za kradzież spodni”. „Takie nieludzkie traktowanie aresztowanych nie powinno mieć miejsca nigdzie, zwłaszcza w państwach cywilizowanych, w państwach, które chcą uchodzić za demokratyczne” - dodał.

Rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec podkreślił, że „skandalem jest również to, co się wydarzyło po tej tragicznej śmierci aresztowanej”, ponieważ „okoliczności śmierci tej młodej kobiety nie są wyjaśniane przez służbę więzienną, prokuraturę i ministrów ją nadzorujących”. „Osoby odpowiedzialne za nadzór nad więziennictwem w Polsce, zamiast dogłębnie wyjaśnić okoliczności śmierci, starają się zatuszować tę sprawę, kierują oskarżenia pod adresem dziennikarzy, którzy ujawniają opinii publicznej szczegóły tej dramatycznej sprawy” – zauważył Jan Grabiec.

Zaznaczył, że Polacy powinni czuć się bezpiecznie we własnym kraju i dotyczy to również osób, które przebywają w aresztach lub w więzieniach. „Fakt, że minister nadzorujący służbę więzienną Patryk Jaki jest zwolennikiem kary śmierci, nie uprawnia podległych mu służb do nieudzielenia pomocy i powodowania śmierci osób, które są osadzone w aresztach śledczych” – mówił polityk podczas konferencji w Sejmie.

Posłowie wyrazili zaniepokojenie, że „dyrektor aresztu śledczego przekazał postępowanie wyjaśniające związane z tym wydarzeniem kierownikowi ambulatorium w areszcie śledczym, temu samemu człowiekowi, temu samemu lekarzowi i temu samemu funkcjonariuszowi służby więziennej, którzy przez kolejne dni odmawiał skutecznej pomocy osadzonej”.

wł/pap


bg Image