c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_wrzesien_2017_28.09.2017_Budka_Wojcik_big.png

„Ustawa o Biurze Nadzoru Wewnętrznego oznacza niespotykane w III RP upolitycznienie polskich służb mundurowych. Zapisy zawarte w ustawie dają też Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszowi Błaszczakowi wszechwładzę nad kadrami polskiej Policji, Straży Granicznej, czy Państwowej Straży Pożarnej" – powiedział Borys Budka, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Poseł podkreślił, że ustawa jest „wyjątkowo niebezpieczna”. Jak tłumaczył oznacza to „kolejne uprawnienia, które obrazują państwo, do którego dąży PiS”. „Państwo, które za pośrednictwem polityków swoich ministrów może podsłuchiwać obywateli, kontrolować, a także w sposób nieobjęty sądową kontrolą, mieć dostęp do czynności takich jak podsłuchy, czy też monitoring poczty elektronicznej, a także tego wszystkiego co obywatele robią na swoich urządzeniach mobilnych" – zauważył Borys Budka.

Marek Wójcik, wiceprzewodniczący Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wskazał, że „na podstawie zapisów projektu minister spraw wewnętrznych i administracji zyskuje uprawnienia do weryfikowania kandydatów do awansów, na stanowiska kierownicze w służbach mundurowych oraz przyznawania odznaczeń”. „Tego typu uprawnienia do tej pory były zastrzeżone dla komendantów głównych służb mundurowych, a także komendantów wojewódzkich. Dziś te uprawnienia po wejściu w życie ustawy przyzna sobie polityk, którym jest minister spraw wewnętrznych i administracji" - zasygnalizował.

Poseł wyraził zaniepokojenie, że Mariusz Błaszczak uzyska dostęp do „wszystkich działań prowadzonych przez Biuro Nadzoru Wewnętrznego w tym do wyników czynności operacyjno-rozpoznawczych".  Jak zauważył „to jest bardzo niebezpieczne uprawnienie dlatego, że niszczy obecny system sądowej kontroli i nadzoru nad wykonywaniem czynności operacyjno-rozpoznawczych". „To próba budowania przez ministra Błaszczaka swojego imperium i rozszerzania kompetencji w podległym mu resorcie" - dodał.

wł/pap


bg Image