Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/07TI5Yki2VmJ9cu.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/07TI5Yki2VmJ9cu.png'
07TI5Yki2VmJ9cu.png
Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie. Posłowie zajmą się m.in. wnioskiem o odwołanie ministra transportu Sławomira Nowaka, projektem umożliwiającym karanie parlamentarzystów za wykroczenia drogowe, propozycją ws. deregulacji zawodów i obywatelskim projektem ws. sądów rejonowych.

Poselski projekt ma umożliwić karanie posłów i senatorów za wykroczenia drogowe bez konieczności uchylania immunitetu. Dotyczy on także prokuratorów, prezesa IPN, Rzecznika Praw Dziecka i Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Posłowie zajmą się również rządowym projektem pierwszej ustawy deregulacyjnej, która ma ułatwiać dostęp do 50 zawodów, w tym m.in.: notariusza, komornika, adwokata, trenera sportowego, przewodnika turystycznego, taksówkarza i geodety. W marcu prace nad projektem zakończyła nadzwyczajna komisja, która rekomenduje posłom uchwalenie regulacji.

W piątek rozpatrzony będzie obywatelski projekt ustawy w sprawie sądów. Projekt wyszczególnia wszystkie istniejące przed reorganizacją sądy wraz z ich okręgami; cofa tym samym reformę ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Od stycznia – na mocy rozporządzenia ministra – 79 najmniejszych sądów rejonowych stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek.

Posłowie zapoznają się także z informacją rządu w sprawie działań reformujących funkcjonowanie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ponadto posłowie będą pracować nad poselskim projektem nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami. Projekt umożliwia zdawanie egzaminu na prawo jazdy kat. A i B także w miastach nieposiadających praw powiatu, jeśli ich organem wykonawczym jest prezydent. Obecnie taka możliwość istnieje jedynie w miastach na prawach powiatu.

wł/pap/sejm.gov.pl


bg Image