c_710_0_16777215_00_images_14.09.2017_Neumann_Siemoniak_big.png

Liderzy Platformy Obywatelskiej, Tomasz Siemoniak i Sławomir Neumann ponownie zaapelowali w czwartek do prezydenta Andrzeja Dudy o zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. działań i powiązań szefa MON Antoniego Macierewicza. Mówili też o roli szefa MON w dewastowaniu polskiej armii.

Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann oraz Wiceprzewodniczący partii Tomasz Siemoniak przypomnieli, że Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zwrócił się podczas środowego spotkania z prośbą do prezydenta Andrzeja Dudy, by zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie Macierewicza. Grzegorz Schetyna mówił po spotkaniu, że "prezydent ma poważnie rozważyć prośbę".

Posłowie Platformy Obywatelskiej zwrócili uwagę podczas konferencji prasowej w Sejmie, że w książce dziennikarza Tomasza Piątka pt. "Macierewicz i jego tajemnice" oraz publikacjach prasowych jest wiele informacji na temat powiązań z Rosją i jej służbami osób z otoczenia szefa MON. Jak zauważyli, Macierewicz "nigdy się nie wytłumaczył z tych kontaktów. Uważamy, że jest to sprawa niezmiernie ważna, godząca w polskie bezpieczeństwo, jeżeli nie będzie ta sprawa wyjaśniona prosto i klarownie przez ministra Macierewicza".

"Chcielibyśmy dziś ponowić apel, bo od wczoraj pojawiło się wiele głosów popierających ten projekt, by naprawdę poważnie porozmawiać o ministrze Macierewiczu, o jego roli w dewastowaniu polskiej armii, a także o tym jaka powinna być reakcja najważniejszych osób w państwie na takie działania" - powiedział Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej.

"Dzisiaj jeszcze raz zachęcamy pana prezydenta, ale i panią premier oraz prezesa Kaczyńskiego, że warto usiąść w zamkniętym gronie i porozmawiać o sprawie, która jest naprawdę niebezpieczna, jeśli chodzi o zagrożenie integralności polskiej armii, jej mobilności, a także stosunków z naszymi partnerami za granicą i w UE i NATO" - wskazywał Sławomir Neumann.

Tomasz Siemoniak mówił, że "Platforma widzi rosnący konflikt prezydenta Dudy z szefem MON i że każdy tydzień przynosi kolejne informacje o wymianie ciosów pomiędzy nimi. To jest droga donikąd. Niech się zbierze RBN i niech w zamkniętej atmosferze - tam przecież nie ma mediów, a obrady są tajne - najważniejsze osoby w państwie i najważniejsi politycy opozycji zastanowią się, co zrobić z wielkim problemem, który nazywa się Antoni Macierewicz".

Odpowiadając zdaniu Beaty Szydło, że nie będzie dymisji Macierewicza, Sławomir Neumann podkreślił, że "to, że tytularna przełożona szefa MON nie widzi powodu do jego dymisji nic w Polsce nie znaczy, bo nie ona decyzje tu podejmuje".

"Antoni Macierewicz kupił fabrykę autobusów i co? Autobusy kupujemy gdzie indziej". "Zamiast okrętów marynarki kupił stocznie dla marynarki - i nie ma okrętów. Nie mamy nowych czołgów, nowych rakiet, nie mamy nic. Mamy mieć karabinki dla obrony terytorialnej. Jeśli to jest budowanie sił polskiej armii, to rzeczywiście, korki od szampana w Moskwie strzelają regularnie. Jeśli mało dowodów: rozbija się dowództwo, odchodzą generałowie, jest niszczona najważniejsza tkanka wojska" – przypominał także Sławomir Neumann.

wł/pap

 

 


bg Image