c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2013_13.09.2017_Schetyna_Budka_Neumann_big.png

"Deklarujemy współpracę i jesteśmy otwarci na rozmowy; prezydent zapewnił, że gwarantuje jakość procesu legislacyjnego i samych projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Jeżeli praca legislacyjna w Sejmie pójdzie w taką stronę, z jaką mieliśmy do czynienia przy ostatnich projektach, które zakończyły się wetem, powtórnie jest w stanie później także te ustawy zawetować" - poinformował po spotkaniu z Andrzejem Dudą Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Jak podkreślił Grzegorz Schetyna: "jesteśmy otwarci na rozmowy i te projekty, ale też bardzo wyraźnie mówiliśmy - to nie może być tak, że ulegnie zmianie tylko filozofia czy tylko te zapisy twarde, które dawały taką ogromną władzę ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu. Nie zaakceptujemy takiego scenariusza i takiej możliwości, w której te same uprawnienia będzie miał prezydent".

"Jako dobrą monetę przyjęliśmy słowa wypowiedziane przez pana prezydenta, że rozumie i widzi, że projekty proponowane przez prokuratora generalnego były niezgodne z konstytucją, i nie dopuści do tego, by po raz kolejny minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro próbował niezgodnie z konstytucją zawłaszczać kolejne elementy władzy w Polsce" - mówił Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

Borys Budka dodał, że dla Platformy Obywatelskiej "najważniejsze jest zachowanie niezależności i odrębności władzy sądowniczej od władzy wykonawczej i, że chodzi o niezależność zarówno od ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego jak i prezydenta".

wł/pap


bg Image