c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_wrzesien_2017_11.09.2017_Myrcha_Brejza_big.png

"Trybunał Konstytucyjny stał się symbolem zawłaszczania państwa przez PiS. Trybunał Konstytucyjny automatycznie przyklepuje decyzje polityczne prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego" - powiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł Krzysztof Brejza, odnosząc się do stanowiska TK, w którym sądy, w tym Sąd Najwyższy, w trybie cywilnym nie mogą badać ani prawidłowości powołania przez prezydenta prezesa Trybunału Konstytucyjnego, ani wyboru sędziów TK przez Sejm.

Poseł zauważył, że "TK w wykonaniu PiS stał się jedynie budynkiem obsadzonym urzędnikami".

Jak poinformował Krzysztof Brejza, TK stał się symbolem zawłaszczenia państwa i automatyzmu. "Automatyzmu, gdzie decyzje zapadają na Nowogrodzkiej, kierowane są do Sejmu, wychodzą w formie wniosku do Trybunału, a Trybunał automatycznie przyklepuje, mówiąc kolokwialnie, decyzje polityczne prezesa Kaczyńskiego".

Poseł zauważył także rozkład Trybunału Konstytucyjnego, który "doprowadza do bałaganu prawnego w Polsce, do braku stabilności prawa, do wielkiego chaosu, który uderza w obywateli".

Poseł Arkadiusz Myrcha wskazał, że "stanowisko Trybunału Konstytucyjnego to kolejny odcinek sagi - Trybunał dla swoich. Mamy kolejny żywy dowód na to, że zasiadające tam osoby obejmują takim parasolem ochronnym partię rządzącą i jej nominatów, zamiast być tą instytucją ,o której stanowi polska konstytucja, czyli sądem prawa".

"Takim parasolem ochronnym została objęta sędzia Julia Przyłębska, pomimo, że wokół procedury jej wyboru nawarstwiła się ogromna ilość kontrowersji" - mówił poseł Myrcha.

wł/pap


bg Image