c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_wrzesien_2017_7.09.2017_Wielichowska_Kierwinski_Witczak_big.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej domagają się wyjaśnień w związku z faktem, że Polska Fundacja Narodowa przygotowuje kampanię informacyjną dotyczącą reformy sądownictwa. "Polska Fundacja Narodowa, która miała promować Polskę za granicą przekształca się w PiS-owską fundację propagandy" - poinformowali w trakcie zwołanej w Sejmie konferencji prasowej. 

Poseł Monika Wielichowska przypomniała, że "w 2016 roku premier Beata Szydło powołała Polską Fundację Narodową, której zadaniem jest promowanie Polski za granicą. Od ponad roku nie wydarzyło się absolutnie nic w działalności tejże fundacji, oprócz tego, że w czerwcu powstała bardzo słaba strona internetowa”.

Jak dodała, "fundacja ta na promocję naszego kraju ma do dyspozycji 100 mln złotych. Dzisiaj z mediów dowiadujemy się, że te pieniądze mają być przeznaczone na plakaty i billboardy, które mówią o tym, że PiS nie łamie prawa, które łamie”.

Monika Wielichowska podkreśliła, że "jest to marnotrawienie pieniędzy i okradanie Polaków. Dzisiaj żądamy, aby na takie działalności polityczne Prawo i Sprawiedliwość nie wydawało publicznych pieniędzy. Aby nie wydawało publicznych pieniędzy z naszych Polek i Polaków portfeli tylko ze swojej dotacji politycznej”.

Posłowie zapowiedzieli, że w imieniu Platformy Obywatelskiej złożą w tej sprawie interpelację, w której zapytają, "co Fundacja zrobiła przez rok oprócz tego, że został powołany jej zarząd, który bierze pieniądze, są tam pracownicy, mają siedzibę, więc de facto ponoszą koszty”.

Marcin Kierwiński zauważył, że "mamy do czynienia z wielką aferą. Jeżeli państwo wykorzystuje środki publiczne, aby promować poglądy jednej określonej partii politycznej, jest to skandal”. Poseł zaznaczył, że "jest to wzór, który należy bardzo mocno potępić”. 

Poseł Mariusz Witczak wskazał, że „apetyty PiS-u na budowanie propagandy w Polsce są nieograniczone. Polska Fundacja Narodowa, która miała promować Polskę za granicą okazuje się, że przekształca się w PiS-owską fundację propagandy”.

wł/pap

 


bg Image