c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_wrzesien_2017_5.08.2017_Arlukowicz_Augustyn_Duda_big.png

W związku z wejściem w życie nowych regulacji parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej mówili podczas zwołanej konferencji prasowej w Sejmie, że przepisy dotyczące organizacji nauczania dzieci niepełnosprawnych, zamiast ułatwić im dostęp do nauki, w praktyce utrudniają go. Jak zaznaczyła poseł Urszula Augustyn, "posłowie Platformy Obywatelskiej od wiosny ostrzegali, że w związku z nowymi przepisami będą perturbacje w szkołach". Jak mówiła, "chodzi o przepis, zgodnie z którym nauczanie indywidualne, ma być prowadzone w domu; wcześniej mogło być prowadzone także w szkole". Senator Jarosław Duda zapowiedział natomiast, że "niezwłocznie przedstawią nowelizację ustawową, która wyeliminuje groźne i niepotrzebne nikomu zapisy rozporządzenia". 

Rzecznik prasowy Gabinetu Cieni Platformy Obywatelskiej, poseł Bartosz Arłukowicz zauważył, że "rząd swoimi zapisami spowodował, że dzieci niepełnosprawne, które wymagają edukacji integracyjnej są tej edukacji pozbawiane".

Szef Gabinetu Edukacji Narodowej Urszula Augustyn przypomniała, że "minister obiecała, że wycofa się z zapisu, ale tego nie zrobiła. Rozporządzenie weszło w życie 31 sierpnia. Do tej pory dzieci, które wymagały indywidualnego nauczania mogły po uzgodnieniu z dyrekcją szkoły, po otrzymaniu orzeczenia z poradni psychologiczno-pedagogicznej tę edukację mieć prowadzoną w szkole. To oznaczało, że część zajęć mogło odbywać się indywidualnie, a część z koleżankami i kolegami w klasie. Usunięcie jednego zapisu i pozostawienie zapisu, że takie nauczanie odbywa się w domu powoduje, że szkoły muszą realizować taką edukację w domu".

Szef Gabinetu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Jarosław Duda podkreślił, że "ten nieskonsultowany ze środowiskami rodziców zapis może być krzywdzący dla dzieci, które mogą być pozbawione możliwości kontaktu z rówieśnikami. To skandaliczny zapis wykluczający, powodujący stygmatyzację, groźny z punktu widzenia relacji dziecięcych, które są tak ważne. Polska ratyfikowała Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Ten zapis jest absurdalny".

wł/pap


bg Image