24.08.2017_Neumann_big.png

Sławomir Neumann, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska zwrócił się z apelem do prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, by nie wdrażał w życie decyzji wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha. Wojewoda anulował decyzję prezydenta Adamowicza, który wydał zgodę na organizację obchodów na Placu Solidarności Komitetowi Obrony Demokracji.

„Wczoraj po raz kolejny mieliśmy do czynienia ze skandalicznym zachowaniem wojewody pomorskiego, który zaprzeczając ideałom +Solidarności+, zaprzeczając temu wszystkiemu, co w sierpniu 1980 roku łączyło miliony Polaków, czyli wolności do wyrażania swojego zdania, wolności słowa, wolności zgromadzeń, próbuje zablokować świętowanie podpisania porozumień sierpniowych obywatelom niezależnym od rządu” – powiedział Sławomir Neumann podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Przewodniczący wyraził zaniepokojenie, że „wojewoda Drelich i rząd PiS wpisują się w najgorsze standardy państwa totalitarnego”.

Polityk zwrócił uwagę, że „KOD złożył wszystkie dokumenty wymagane prawem przyjętym przez PiS do tego, żeby móc zorganizować świętowanie dla ludzi na placu +Solidarności+.

„Symbolami +Solidarności+ 31 sierpnia na placu Solidarności będą Lech Wałęsa, Bogdan Borusewicz, Władysław Frasyniuk, Jan Rulewski, Jerzy Borowczak, Henryk Krzywonos. Na pewno nie będzie to ani pan Drelich, ani pani Szydło, ani nikt inny z PiS-u” – podkreślił przewodniczący Neumann.

„Będę dzisiaj apelował do prezydenta Adamowicza o to, żeby nie wdrażał decyzji wojewody Drelicha w życie, żeby nie zabraniał KOD-owi organizować tych obchodów. Wierzę w to, że Paweł Adamowicz nie ugnie się i wierzę, że dojdzie do pewnego namysłu w rządzie, u premier, wojewody i przestanie blokować możliwość świętowania ludziom w Gdańsku, na miejscu świętym dla +Solidarności+ tego wielkiego wydarzenia, które miało miejsce kilkadziesiąt lat temu” - dodał.

wł/pap


bg Image