c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_sierpien_2017_4.08.2017_Kidawa_Sledzinska_big.png

Platforma Obywatelska przygotowała projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który przewiduje przywrócenie 50 proc. ulgi dla twórców niezależnie od wartości uzyskanego przez nich przychodu.

Iwona Śledzińska-Katarasińska, wiceprzewodnicząca Komisja Kultury i Środków Przekazu, wyjaśniła podczas konferencji prasowej, że „obecnie 50 proc. kosztów można odpisać od przychodu nie przekraczającego 85 528 zł rocznie. Kwota ta została wprowadzona przez rząd PO-PSL w 2012 roku z powodu kryzysowej sytuacji budżetu państwa oraz koniecznością wywalczenia zniesienia procedury nadmiernego deficytu przez Unię Europejską”. „Rząd PO-PSL, podejmując ryzyko konfliktu z ważną grupą kreatorów opinii publicznej, kierował się jednak racjonalnymi przesłankami prymatu dobra wspólnego nad interesami grupowymi i walcząc ze skutkami gigantycznego kryzysu finansowego, który w latach 2009-2010 zalał Europę i świat starał się maksymalnie zwiększyć bazę podatkową" – czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Poseł Śledzińska-Katarasińska zwróciła uwagę, że wicepremier Mateusz Morawiecki podkreślał wielokrotnie, że „budżet ma się znakomicie, finanse jeszcze lepiej, a wpływy do budżetu są wyższe niż projektowano, więc nie ma żadnego powodu, by utrzymywać to nadzwyczajne rozwiązania”.

„Proponujemy 50 proc. koszty uzyskania przychodu dla twórców niezależnie od wysokości tego przychodu" – poinformowała wiceprzewodnicząca komisji.

Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu zasygnalizowała, że „jeśli rozwiązanie to miałoby wejść w życie od przyszłego roku, to Sejm musiałby uchwalić nowelizację jesienią”. „Mamy nadzieję, że tak się stanie" - dodała. Wicemarszałek zauważyła, że „koszty wprowadzenia zmian dla budżetu wyniosłyby pomiędzy 100 a 200 mln zł”.

wł/pap


bg Image