c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_lipiec_2017_18.07.2017_Schetyna_Neumann_big.png

Platforma Obywatelska złożyła w Sejmie wniosek o przeprowadzenie referendum dotyczącego niezależności sądownictwa. Ponadto w czwartek odbędzie się organizowane przez Platformę Obywatelską zgromadzenie przed Pałacem Prezydenckim, na którym wyrażone zostanie oczekiwanie zawetowania przez Prezydenta niekonstytucyjnych ustaw niszczących niezależne sądownictwo. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zaapelował do Polaków do udziału w zgromadzeniu. "Oczekujemy, że wszyscy w czwartek o godz. 20 pod Pałacem Prezydenckim spotkamy się, żeby powiedzieć prezydentowi Dudzie, że to od niego, od jego zachowania, od jego uczciwości, zależy czy polska demokracja, czy polska wolność nie podda się temu gwałtowi, który jest dokonywany teraz przez Jarosława Kaczyńskiego i polityków PiS" - mówił.

"Dzisiaj od rana jesteśmy świadkami kolejnego zamachu na polską wolność, na demokrację, nie tylko na niezawisłość sądów, na Sąd Najwyższy. To jest cały, kolejny etap zabierania Polakom wolności" - zauważył Grzegorz Schetyna podczas wtorkowej konferencji prasowej. Zapowiedział, że bitwa o niezależność wymiaru sprawiedliwości będzie trwać. "Będziemy walczyć przy każdej poprawce, przy każdym pytaniu poselskim - dziś w Sejmie i jutro w Senacie" - dodał.

Przewodniczący przypomniał, że proces legislacyjny związany ze zmianami w Sądzie Najwyższym zakończy się w Pałacu Prezydenckim, gdzie ewentualnie trafi uchwalona ustawa. "To prezydent Duda ma długopis w ręku i on będzie autoryzował tę zbrodnię na polskim państwie lub też nie. To jest pytanie o jego przyzwoitość, rzetelność i zwykłą ludzką uczciwość" - podkreślił Grzegorz Schetyna.

Dlatego też Platforma Obywatelska chce referendum o "niezależności polskiego sądownictwa, polskiej wolności, gwarancji wolnych polskich wyborów". "O to, żebyśmy mieli pewność i żeby Polacy mieli wiedzę czy głosując w wyborach parlamentarnych i każdych innych mają pewność czy te wybory, że ich wybór nie zostanie zakwestionowany przez sędziów, którzy są wskazani przez PiS, przez Nowogrodzką, którzy są w Sądzie Najwyższym by dać gwarancję sfałszowania wyników wyborów" - mówił Przewodniczący.

Schetyna zaapelował też do Polaków, by przyszli w czwartek wieczorem przed Pałac Prezydencki i wzięli udział w organizowanej przez Platformę demonstracji.  - powiedział Schetyna.

Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann poinformował, że pytanie referendalne miałoby brzmieć: "czy jesteś za niezależnością sądów i niezawisłością sędziów oraz za uniemożliwieniem wpływu członków i przedstawicieli Rady Ministrów, będących przedstawicielami władzy wykonawczej, jak również Sejmu i Senatu na sędziów i prezesów sądów, a tym samym czy jesteś za ścisłym przestrzeganiem zasady podziału władz?".

Sławomir Neumann przypomniał deklaracje polityków PiS o tym jak ważny jest dla nich głos suwerena. "Chcemy powiedzieć +sprawdzam+. Nic się nie kończy dzisiaj, nic nie zakończy się jutro. Nawet jeżeli prezydent Duda nie zawaha się użyć swojego długopisu i podpisze te haniebne ustawy, nie tylko o Sądzie Najwyższym, ale ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa i o sądach powszechnych, możemy obiecać jedno: przywrócimy w Polsce trójpodział władzy, przywrócimy niezależne, niezawisłe sądy" - zadeklarował Przewodniczący Klubu.

"To jest zobowiązanie, które bierzemy na siebie wraz z całą opozycją: nie pozwolimy na to, żeby jedna partia przejmowała niezależne sądownictwo, żeby zagrażała wolnościom obywatelskim" - zaznaczył Sławomir Neumann.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna odniósł się również podczas późniejszej konferencji prasowej do decyzji prezydenta o wyborze KRS większością 3/5, wskazując, że to dobry sygnał. "Można na tym budować tworzenie wspólnej odpowiedzialności za potwierdzanie i budowanie niezależnej władzy sądowniczej jako filaru demokracji parlamentarnej" - podkreślił. Przewodniczący zasygnalizował, że działanie prezydenta "oznacza również, że ustawa o Sądzie Najwyższym praktycznie trafia do kosza i nie powinna być dalej procedowana". Jak dodał Platforma Obywatelska "oczekuje konsultacji prezydenta z wszystkimi klubami parlamentarnymi".

wł/pap

 

 


bg Image