c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_17.07.2017_Grabiec_Witczak_big.png

"Wycofanie się przez PiS z projektu ustawy, dotyczącego opłaty paliwowej pokazuje, że opór obywatelski ma sens" - powiedział Rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec w trakcie konferencji prasowej w Sejmie. Jak wskazują posłowie Platformy Obywatelskiej, można realizować program budowy dróg lokalnych bez obciążania obywateli dodatkowymi daninami.

Jan Grabiec przypomniał, że Platforma Obywatelska wnioskowała o to przed tygodniem w trakcie pierwszego czytania projektu w Sejmie, jednak wniosek został odrzucony. "Nie ma żadnego faktycznego uzasadnienia, by nakładać nowe podatki na Polaków" - mówił. Jak zauważył poseł, środki na budowę dróg są w budżecie państwa w Krajowym Funduszu Dróg, lecz nie są właściwie wykorzystywane.

"Opór społeczny ma sens. Masowe manifestacje, wystąpienia Polaków w ostatnich dniach w sprawie Sądu Najwyższego, emocje, które pojawiły się na ulicach polskich miast, które są w polskich domach i wśród kierowców, którzy dyskutują na temat podniesienia cen paliw, na szczęście przemówiły do PiS" - podkreślił Jan Grabiec.

Mariusz Witczak przypomniał, że "za rządów Platformy Obywatelskiej i PSL bez podnoszenia podatków, a we współpracy z samorządami udało się wybudować 15 tys. km dróg lokalnych". Jak wskazał poseł Witczak, "problem PiS ze skutecznym budowaniem dróg lokalnych polega na tym, że nie potrafi współpracować z samorządami i w ten sposób zagospodarować pieniędzy przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa".

Posłowie zaapelowali o kontynuowanie programu budowy "schetynówek".

Jak wskazał Mariusz Witczak, wycofanie się z projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych "to nie jest akt dobrej woli ze strony PiS, bo intencje są złe". Jak mówił, "Jarosław Kaczyński ma złe intencje jeżeli chodzi portfele polskich obywateli i będzie chciał te portfele drenować". "PiS będzie chciał uzyskać od obywateli więcej pieniędzy niż daje w ramach np. programu 500 plus". Poseł wskazał na propozycję podniesienia opłat za wodę oraz dodatkowych opłat za energię elektryczną.

wł/pap


bg Image