c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_14.07.2017_Schetyna_big.png

Platforma Obywatelska zorganizuje wysłuchanie publiczne z udziałem autorytetów prawniczych, byłych sędziów Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego. "We wtorek będziemy konsultować z innymi klubami opozycji wspólne zaangażowanie w blokowanie procesu legislacyjnego projektu PiS zmian w Sądzie Najwyższym" - poinformował Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Na konferencji prasowej zwołanej tuż po nadzwyczajnym posiedzeniu Zarządu Krajowego Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zaznaczył, że "zostało ono zwołane, aby na gorąco odnieść się do złożonego przez posłów PiS projektu ustawy o Sądzie Najwyższym, który jest zamachem stanu na polską demokrację". "Decyzja PiS pokazuje, że demokracja parlamentarna staje na krawędzi" - podkreślił Przewodniczący.

Pytany, czy możliwe jest blokowanie sali obrad Sejmu, Grzegorz Schetyna odpowiedział, że "bierzemy pod uwagę różne możliwości".

Grzegorz Schetyna przypomniał, że podczas ostatniego posiedzenia Rady Krajowej Platformy mówił o "obywatelskim nieposłuszeństwie". "Być może będzie taki czas, że będziemy mówić o parlamentarnym nieposłuszeństwie, bo uważamy, że wprowadzenie takiego projektu nie może spotkać się tylko z taką parlamentarna odpowiedzią ponieważ znamy matematykę" - zaznaczył Grzegorz Schetyna.

"Wiemy, że tylko w sposób spektakularny, pokazując i uruchamiając emocje, także tu, w parlamencie i poza nim będziemy mogli zablokować to złe prawo. To jest koniec etapu, to jest koniec epoki, to jest koniec demokracji w Polsce, dlatego bardzo twardo będziemy stawać tutaj będziemy utrudniać wprowadzenie tego koszmarnego prawa" - mówił Przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nie możemy dopuścić do tego, co chce zrobić PiS, co chce zrobić Polsce, co chce zrobić wszystkim naszym obywatelom, dlatego krok po kroku będziemy te aktywności opisywać, będziemy koordynować je z innymi ugrupowaniami opozycyjnymi, klubami parlamentarnymi i będziemy tutaj bardzo twardo dawać świadectwo prawdzie, demokracji i praworządności" - dodał Grzegorz Schetyna.

W kontekście współpracy klubów opozycyjnych, Grzegorz Schetyna powiedział: "Patrzę na to przez pryzmat, mówiłem o tym wcześniej, w perspektywie, procesie dochodzenia do następnych wyborów, najlepiej wspólna praca parlamentarzystów opozycji, która mogłaby owocować, skutkować powołaniem wspólnego klubu, a potem wspólnej listy, z którą pójdziemy do wyborów, tych samorządowych i parlamentarnych".

"Takie wspólnotowe spojrzenie na rzeczywistość i na zagrożenia dla wspólnoty ma sens, takie otwarte szukanie formuły i możliwości współpracy, tego oczekują od nas Polacy. Każda współpraca musi służyć temu, żeby być razem, ale żeby skutecznie zatrzymywać, pokonywać PiS" - dodał.

"Nie zostawimy tego, nie zostawimy Polaków sam na sam z sędziami z nadania PiS-owskich ministrów i Zbigniewa Ziobro. Nie będzie Jarosław Kaczyński urządzał nam demokracji, nie dopuścimy do dyktatorskich rządów. To jest fundament, nie po to przez lata pokolenia biły się o wolną suwerenną Polskę, żeby dzisiaj 19 proc. tych, którzy głosowali na PiS mogło egzekwować od nich łamanie demokracji i odbieranie nam wolności" - zadeklarował Przewodniczący.

wł/pap


bg Image