c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_13.07.2017_Lenartowicz_Rotnicka_big.png

Jako kolejną kompromitację Polski określiły decyzję Komisji Europejskiej o skierowaniu sprawy Puszczy Białowieskiej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej poseł Gabriela Lenartowicz i senator Jadwiga Rotnicka. "Polskiego dziedzictwa bronią agencje międzynarodowe i niezrzeszeni polscy obywatele" - mówiły parlamentarzystki podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Komisja Europejska zdecydowała w czwartek o skierowaniu przeciw Polsce sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku ze zwiększoną wycinką w Puszczy Białowieskiej. Komisja Europejska chce, by TSUE nakazał natychmiastowe zatrzymanie wycinki.

Gabriela Lenartowicz zaznaczyła, że "w takich sprawach jak Puszcza Białowieska, Trybunał Sprawiedliwości UE z reguły działa bardzo szybko".

"Takie wezwanie ze strony KE pojawiło się dwa miesiące temu, niestety Polska się do niego nie dostosowała i to jest efekt tej procedury" - powiedziała Szefowa Gabinetu Środowiska w Gabinecie Cieni Platformy Obywatelskiej.

"W wyniku podjęcia decyzji przez Trybunał Polska zapłaci ogromne kary i ryczałtowe i za każdy dzień zwłoki. To jest kolejna kompromitacja Polski w ten sposób, że okazuje się, że skarbu światowego, ale i naszego polskiego skarbu, dziedzictwa bronią jedynie agencje międzynarodowe i niezrzeszeni polscy obywatele" - dodała poseł Lenartowicz.

Jak poinformowała Gabriela Lenartowicz, "kary, które grożą Polsce mogą wynosić ryczałtowo ok. 4 mln euro oraz dodatkowo za każdy dzień zwłoki". "Nam grozi jeszcze jedna kara - nie tylko bezpośrednia kara za niestosowanie się do zaleceń Komisji Europejskiej, nam grozi wstrzymanie pieniędzy unijnych na projekty inwestycyjne także" - zauważyła.

Senator Jadwiga Rotnicka podkreśliła, że "Puszcza Białowieska to dziedzictwo narodowe, o które należy walczyć". "Myślę, że wielu obywateli, wiele osób w naszym społeczeństwie za tą decyzją stoi" - mówiła o decyzji KE wiceszefowa senackiej Komisji Środowiska.

wł/pap


bg Image