c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_13.07.2017_Schetyna_Neumann_big.png

"Odbieramy projekt PiS dotyczący Sądu Najwyższego, jako zapowiedź zamachu stanu, uderzenie w trójpodział władz, uderzenie w demokrację parlamentarną i historię ostatnich 27 lat; zrobimy wszystko, by zablokować tę ustawę w Sejmie, a także aktywnościami zewnętrznymi" - zadeklarował podczas konferencji prasowej w Sejmie Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Zwołane zostało także nadzwyczajne posiedzenie Zarządu Krajowego, który podejmie decyzje w sprawie planu działań związanych z zamachem PiS na sądownictwo i ustrój państwa.

Jak powiedział Przewodniczący, "wskazanie swoich sędziów SN ma skutkować podległością całej władzy sądowniczej". "Ale przede wszystkim - i o to chodzi prezesowi Kaczyńskiemu - on chce mieć wpływ nie tylko na dyscyplinowanie sędziów, ale też na to, co najważniejsze w demokracji - wolne wybory" - zauważył Grzegorz Schetyna.

Grzegorz Schetyna przypomniał, że SN stwierdza ważność wyborów. "I jeżeli dojdzie do sfałszowania wyników wyborów, każdych, które są dzisiaj przed nami, to spolegliwy SN będzie akceptował ten werdykt, bo będzie odbierał sygnały i decyzje z Nowogrodzkiej" - powiedział.

"Nie możemy do tego dopuścić, zrobimy wszystko, by zablokować program legislacyjny tej ustawy tu w Sejmie, a także aktywnościami zewnętrznymi. Na jutro zwołujemy specjalny zarząd krajowy, po którym przyjmiemy scenariusz następnych działań i przedstawimy go opinii publicznej" - poinformował Grzegorz Schetyna.

Odnosząc się do działań, które podejmie Platforma Obywatelska, Przewodniczący wskazał: "mamy swoje doświadczenia także w parlamencie jeśli chodzi o blokowanie pewnych projektów, ale tu nie wystarczy parlamentarna aktywność opozycji, będziemy chcieli występować tutaj wspólnie". Dodał, że scenariusz działań zostanie przedstawiony przez Platformę Obywatelską w piątek.

"Chcemy zrobić to w sposób powszechny, w którym będziemy w stanie pokazać i przekonać Polaków jak ważne są to zmiany, jak bardzo ucierpimy wszyscy, jeśli pozwolimy na takie działania PiS i Kaczyńskiemu. To dopiero początek walki, ale to jest etap, w którym widzimy, że Kaczyński się nie cofnie; to jest walka o wszystko. To jest walka o polską suwerenność i o Polskę demokratyczną, dlatego tak poważnie to traktujemy" - powiedział Przewodniczący.

Pytany, czy przewiduje też działanie na arenie międzynarodowej w związku z planami PiS, Grzegorz Schetyna odpowiedział: "oczywiście, że tak". "To jest rzecz niespotykana. To nie jest aktywność, jaką widzimy w jakimkolwiek kraju europejskim, to jest szkoła najgorsza z możliwych, to jest szkoła łamania opozycji i łamania niezależnych sądów, którą widzimy w Turcji czy Rosji. Nie możemy tego zaakceptować i mówimy o tym wprost" - zaznaczył.

Zasygnalizował, że zgłoszenie projektu PiS pokazuje, że prezes tej partii Jarosław Kaczyński "chce przejąć władzę dyktatorską, a do tego potrzebne jest mu panowanie nad władzą sądowniczą".

Grzegorz Schetyna nawiązał też do swoich słów z ostatniego posiedzenia Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej. "Mówiliśmy o zagrożeniu rządów PiS dla demokracji. Dziś rzeczywistość wyprzedza nawet to, co mówiliśmy. Ale mówiliśmy też o obywatelskim nieposłuszeństwie. Zrobimy wszystko, by zablokować wszystkie projekty łamiące konstytucję, łamiące przyzwoitość i łamiące polską wolność" - zapowiedział.

Szef Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann powiedział, że w środę "nastąpił pierwszy krok ataku na niezależność polskich sądów, bo uchwalono ustawę o KRS i o sądach powszechnych". "Po raz pierwszy dostał Jarosław Kaczyński narzędzie do wskazywania swoich sędziów. Po prokuratorach wskazywanych przez PiS teraz sędziowie będą wskazywani przez Kaczyńskiego. Zamach na SN to sytuacja niespotykana w żadnym demokratycznym kraju, to jest zamach lipcowy, zamach na modłę białoruską" - mówił.

Zapowiedział, że "49 posłów PiS, którzy podpisali się pod projektem, mogą się spodziewać zarzutów karnych za udział w zamachu stanu". "I ci wszyscy, którzy podniosą rękę, czy chcieliby podnieść rękę za tym projektem, takich samych zarzutów mogą się spodziewać" - dodał. Poinformował też, że Platforma Obywatelska będzie "wywoływać taką presję na polityków PiS, by zahamowali to złe działanie prezesa Kaczyńskiego".

"Dziś prokuratura jest Zbigniewa Ziobry, ale nie zawsze tak będzie. Wczoraj jeden z posłów PiS zachował się przyzwoicie, wystąpił przeciwko podwyżkom, drenowaniu kieszeni kierowców. Wierzę, że przy tym projekcie takich sprawiedliwych w PiS będzie więcej" - dodał Sławomir Neumann.

wł/pap


bg Image