c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_11.07.2017_Gabinet-Cieni_big.png

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zapowiedział podczas wyjazdowego posiedzenia Gabinetu Cieni w Białowieży przygotowanie projektu specustawy ws. Puszczy Białowieskiej, z rozwiązaniami dotyczącymi ochrony puszczy, oraz z działaniami ważnymi dla życia i interesów mieszkańców regionu, który ma także pogodzić strony sporu.

"Platforma Obywatelska traktuje sprawę puszczy w sposób szczególny. Dlatego przygotujemy projekt specustawy, specjalnej ustawy, która będzie dedykowana Puszczy Białowiejskiej" - zadeklarował Przewodniczący. "Specustawa będzie pokazywała, że można stworzyć konstrukcję, w której znajdą się wszystkie interesy różnych grup i problemy" - dodał.

Grzegorz Schetyna omawiając szczegóły projektu wymienił kwestie zachowania parku narodowego, interesy mieszkańców, samorządów; mówił też o możliwości funkcjonowania w otulinie puszczy w "sposób normalny, cywilizowany".

Jak podkreślił, Platforma Obywatelska będzie chciała zaangażować w tę sprawę instytucje w Strasburgu i Brukseli, w rodzinie politycznej, w której jest Platforma Obywatelska. "Będziemy chcieli zwrócić uwagę politykom europejskim na problem Puszczy Białowieskiej" - podkreślił Schetyna.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej zaznaczył na konferencji prasowej, że "sprawa puszczy jest ważna i nie tylko symboliczna dla mieszkańców, ale ważna jest dla Polski, dla Europy i dla naszej historii". Jak mówił, "Puszcza Białowieska to element i część polskiej historii".

Przewodniczący wskazał, że "minister środowiska Jan Szyszko pozwala na mordowanie puszczy". "Chcemy bardzo wyraźnie powiedzieć, że sprzeciwiamy się takim metodom i takiej polityce fałszu, obłudy, a na końcu rozmieniania czy wymiany wszystkiego na pieniądze, bo tu one są ciągle w tle. Nie zaakceptujemy takiej polityki rządu PiS i ministerstwa środowiska" - powiedział.

"Chcemy powiedzieć, że sprawa jest po prostu ważna. Polska musi być dumna z Puszczy Białowieskiej, a my nie możemy się wstydzić za politykę rządu w Polsce i Europie" - dodał Przewodniczący.

Prace nad projektem specustawy dopiero się zaczynają. Koordynator prac, poseł Gabriela Lenartowicz i Szef Gabinetu Środowiska w Gabinecie Cieni Platformy Obywatelskiej, mówiąc o idei specustawy zaznaczyła, że "ostatnie miesiące pokazały, że dotychczasowe rozwiązania prawne, nawet międzynarodowe okazały się nieskuteczne".

"W tej ustawie chcemy bezpośrednio zawrzeć wszystkie regulacje, czy to zalecenia UNESCO, czy Komisji Europejskiej, żeby stały się naszym prawem krajowym. Wtedy egzekucja tego prawa będzie bardziej przejrzysta i czytelna" - powiedziała Gabriela Lenartowicz.

"Rozwiązania do specustawy powinny być wypracowane przez wszystkie strony, mają powstać rozwiązania systemowe, nie podlegające koniunkturze politycznej, a nie jednorazowe, by wesprzeć obszary pod szczególną ochroną przyrodniczą - zadeklarowała poseł.

Wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej Ewa Kopacz dodała, że Platforma Obywatelska chce "pogodzić obie strony" sporu wokół puszczy, choć to zadanie trudniejsze. "Chcemy pokazać, że lokalne środowiska, mieszkańcy tych ościennych gmin i małych wsi wymagają i zasługują na pomoc" - powiedziała Ewa Kopacz. "Chodzi o pieniądze np. na kanalizację, drogi lokalne, odnawialne źródła energii, ale też na zarabianie na tym, że mieszkają w sąsiedztwie puszczy i w tym powinno pomóc państwo".

Poseł Stanisław Gawłowski wskazał, że "pieniądze na ten cel miałyby pochodzić z poziomu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska".

Projekt ma być gotowy na przełomie 2017 i 2018 r.

wł/pap


bg Image