c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_11.07.2017_Grabiec_Kierwiski_big.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej podczas konferencji prasowej w Sejmie wyrazili zaniepokojenie powiązaniami pracowników Ministerstwa Obrony Narodowej z rosyjskimi służbami i zażądali wyjaśnień od premier Beaty Szydło.

Dzienniki Frankfurter Allgemeine Zeitung i Gazeta Wyborcza, opisują w swoich artykułach powiązania wiceministra Ministerstwa Obrony Narodowej Bartosza Kownackiego m. in. z Mateuszem Piskorskim, oskarżonym o szpiegostwo na rzecz Rosji oraz proputinowskimi organizacjami.

Marcin Kierwiński zauważył, że "to już kolejne informacje na temat powiązań ministra Antoniego Macierewicza i jego najbliższych współpracowników z Rosją". "Nie tak dawno ukazała się książka pana redaktora Piątka, gdzie te dziwne powiązania, zarówno ze stroną rosyjską, osobami, które pracują dla rosyjskiego wywiadu zostały bardzo dobrze udokumentowane" - przypomniał.

Poseł Kierwiński zaapelował do rządu w sprawie opisanych przez media powiązań. "Dziwne jest milczenie pani premier Szydło. Pani premier Szydło zachowuje się tak jakby tych tematów w ogóle nie było, a przecież te tematy ewidentnie zagrażają bezpieczeństwu państwa. Najwyższy czas aby pani premier Szydło zapytała swojego ministra obrony narodowej dla kogo pan minister tak naprawdę pracuje, w czyim rządzie, w interesach czyjego rządu tak naprawdę pracuje pan minister Macierewicz" - mówił.

Posłowie Platformy Obywatelskiej podkreślili, że bierność służb specjalnych i rządu premier Beaty Szydło jest bardzo znamienna. Marcin Kierwiński zapowiedział, że Platforma Obywatelska będzie interweniowała w tej sprawie. "Złożymy prośbę, żądanie o informacje Prezesa Rady Ministrów na temat dziwnych powiązań Antoniego Macierewicza i osób związanych z Antonim Macierewiczem" - powiedział. Wniosek ma być złożony w ciągu najbliższych dni. "Nie pozwolimy tej sprawy zamieść pod dywan" - zapewnił Marcin Kierwiński.

Jan Grabiec wskazał, że wyjaśnieniem powiązań MON z rzekomymi rosyjskimi agentami powinny zająć się służby zajmujące się kontrwywiadem, które podlegają MON. "Niezbędna jest wypowiedź premier polskiego rządu, pani premier Szydło, informacja udzielona opinii publicznej, na temat natury tych powiązań i reakcji premiera rządu na informacje o powiązaniach ministrów jej rządu z agentami. To musi zostać wyjaśnione, sprawa jest zbyt poważna, aby zostawić ją tylko śledztwu dziennikarskiemu" - powiedział Rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej.

Marcin Kierwiński mówił, że informacje o powiązaniach MON mogą zaszkodzić wizerunkowi i wiarygodności Polski na arenie międzynarodowej. "Być może niszczenie polskiej armii, polskiej obronności ma inne podstawy?" - dociekał poseł.

wł/pap

 

 


bg Image