c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_7.07.2017_Lenartowicz.png

"To kłamstwo, że Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO nie wezwał Polski do wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej" - powiedziała podczas konferencji prasowej Szefowa Gabinetu Środowiska w Gabinecie Cieni Platformy Obywatelskiej, poseł Gabriela Lenartowicz.

Poseł zaapelowała do rządu o prowadzenie w sprawie Puszczy rzeczowego dialogu zarówno z UNESCO, jak i z Komisją Europejską. Gabriela Lenartowicz odniosła się także do słów premier Beaty Szydło i wicepremiera Piotra Glińskiego ws. wezwania UNESCO.

Odnosząc się do wypowiedzi przedstawicieli rządu Gabriela Lenartowicz, która zasiada również w sejmowej komisji ochrony środowiska, podkreśliła, że "decyzje UNESCO oznaczają tak naprawdę wszczęcie wobec Polski procedury wpisania Puszczy na Listę Dziedzictwa Zagrożonego, której pierwszym etapem jest przeprowadzenie ponownego monitoringu i wezwanie do natychmiastowego zaprzestania wycinki". Puszcza Białowieska jest jednym z 2 w Unii Europejskiej i jednym z 55 obiektów z całego świata na liście UNESCO.

Poseł zauważyła, że wypowiedzi Piotra Glińskiego przekręcają decyzje UNESCO. "Niestety do tej niechlubnej plejady kłamców dołączyła dziś pani premier, która dzisiaj w Sygnałach Dnia powiedziała, że nie ma zapisu o wstrzymaniu wycinki w uchwale UNESCO. Otóż to jest nieprawda, odsyłam do dokumentów UNESCO" - podkreśliła.

Gabriela Lenartowicz zaapelowała do rządu o "opamiętanie i rzeczowy, oparty na faktach, a nie na mitach dialog zarówno z UNESCO, jak i z Komisją Europejską". Jak zaznaczyła, o ile UNESCO "reprezentuje autorytet, a nie instrumenty prawne czy finansowe", to "inaczej jest już z Komisją Europejską". "My spodziewamy się w ciągu najbliższych dwóch tygodni decyzji w tej sprawie" - dodała poseł.

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO wezwał w środę - podczas 41. sesji w Krakowie - polskie władze do natychmiastowego zaprzestania wycinki drzew w najstarszej części Puszczy Białowieskiej. Polska i Białoruś mają także przyjąć misję ekspertów i przygotować raport o stanie zachowania puszczy. Jednocześnie przedłużono czas, który Polska ma przygotowanie raportu – ma on powstać do grudnia 2018, a nie do lutego przyszłego roku.

wł/pap


bg Image