c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_7.07.2017_Brejza_Leszczyna_big.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej Izabela Leszczyna i Krzysztof Brejza zapowiedzieli podczas konferencji prasowej, że jeśli nie powstanie komisja śledcza ds. SKOK-ów, wówczas Platforma Obywatelska jesienią powoła parlamentarny zespół w celu wyjaśnienia powiązań polityków PiS ze SKOK-ami oraz samej afery SKOK.

Izabela Leszczyna podkreśliła, że marszałek Sejmu Marek Kuchciński wciąż nie poddał pod głosowanie uchwały Platformy Obywatelskiej ws. powołania komisji śledczej ds. SKOK-ów. "Co PiS ukrywa w SKOK-ach? To pytanie będziemy zadawać tak długo, aż PiS wreszcie powoła komisję śledczą ws. SKOK Wołomin" - dociekała poseł.

"Jeśli PiS nie zrobi tego, jesienią powołamy parlamentarny zespół, w którym będziemy wyjaśniać krok po kroku, kto stoi za oszustwami w SKOK-ach, kto odpowiada za tę aferę, kto na niej dorobił się majątku i dlaczego tak wielu oszukanych ze SKOK Wołomin nie może dzisiaj znaleźć pomocy w PiS-ie" - dodała Wiceszef Gabinetu Finansów w Gabinecie Cieni Platformy Obywatelskiej.

Jak zaznaczyła, w tym tygodniu SKOK-i obchodziły 25-lecie działalności i z tej okazji, dodała, prezydent Andrzej Duda i prezes NBP Adam Glapiński wystosowali listy do Kasy Krajowej. W listach piszą o "szczególnej misji SKOK-ów". "Chcielibyśmy się dowiedzieć, co to za misja? Bo z pewnością nie jest to tania pożyczka dla biednych, bo kredyty w SKOK-ach oprocentowane są o wiele wyżej niż w bankach" - zaznaczyła Izabela Leszczyna.

"Jeśli prezes NBP pisze do Kasy Krajowej, notabene do prezesa, który nie ma pozytywnej opinii KNF-u, żeby tę funkcję piastować, że będzie wspierał SKOK-i, to zaczynamy się bardzo niepokoić, czy Bank Centralny w Polsce jest rzeczywiście bankiem niezależnym, niepodlegającym wpływom politycznym” - zauważyła poseł.

Krzysztof Brejza podkreślił, że Platformę Obywatelską niepokoi "umacnianie się pozycji w państwie i instytucjach". "Zwłaszcza odpowiedzialnych i związanych z władzą sądowniczą" - mówił Krzysztof Brejza. Jak dodał, niepokoi również wzrost wpływów SKOK-ów w Trybunale Konstytucyjnym. Poseł poinformował, że część sędziów Trybunału, w tym Henryk Cioch i Lech Morawski "to osoby powiązane z systemem SKOK".

"To jest bardzo niebezpieczne, biorąc pod uwagę chociażby fakt, że krótko po wygranych wyborach przez PiS prokuratura umorzyła sprawę SKOK-ów" - mówił Krzysztof Brejza. W sprawie SKOK-ów badane były różne wątki, m.in. założenie przez obecnego senatora PiS Grzegorza Biereckiego spółki holdingowej w Luksemburgu. "Środki z systemu SKOK zaczęły płynąć szerokim strumieniem do spółki w Luksemburgu" - wskazał poseł.

Szef Gabinetu Sprawiedliwości w Gabinecie Cieni Platformy Obywatelskiej zauważył, że "SKOK-i każdego dnia padają, system ten jest niewydolny, a senator Bierecki z klubu PiS zarobił w ostatnich latach 50 mln zł, jest krezusem. To są wpływy niemalże magnackie".

Poseł zadeklarował, że parlamentarny zespół ds. SKOK-ów będzie "wnikliwie zbierał materiały". "Podejmujemy to wyzwanie panie prezesie Kaczyński, panie senatorze Bierecki" - podkreślił Krzysztof Brejza, dodając, że "mówi się, że istnieje nienazwany, nieformalny klub posłów SKOK-ów. To są posłowie PiS finansowo związani ze SKOK-ami, posłowie, którzy reprezentują też interesy SKOK-ów. My to wszystko wyjaśnimy".

Jak poinformował w zeszłym tygodniu Krzysztof Brejza, z materiałów zgromadzonych przez komisję śledczą ds. Amber Gold wynika, że z pożyczek branych w SKOK-ach sfinansowana została m.in. działalność Amber Gold. "Tych związków pomiędzy Amber Gold a SKOK-ami jest znacznie więcej, podejmujemy to wyzwanie. Wyzwanie ujawniania prawdy na temat SKOK-ow. Prawda wyjdzie na jaw" - powiedział poseł.

wł/pap


bg Image