2013-12-04-sukces-foto.png

Najnowsze wyniki międzynarodowych badań umiejętności 15-latków PISA to wielki sukces polskiej szkoły - oceniają posłanki z sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

 

Wyniki ostatniej edycji Badania Programu Międzynarodowej Oceny Uczniów PISA pokazują coraz lepszy stan polskiej edukacji. Badanie przeprowadzane jest pod auspicjami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Ostatnia edycja badania przeprowadzona została w 2012 roku, uczestniczyły w niej 64 kraje świata.

"Ostatnie badania potwierdzają, że polska szkoła jest szkołą dobrą. Mamy zdolne, świetne dzieci, bardzo dobrych nauczycieli. Wieloletnia praca procentuje" - oceniła na środowej konferencji prasowej wiceszefowa klubu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Z najnowszych badań wynika, że w Polsce nastąpiła znacząca poprawa wyników gimnazjalistów we wszystkich trzech obszarach objętych badaniem: umiejętności matematycznych, rozumowania w naukach przyrodniczych oraz czytania i interpretacji. Polska znalazła się w czołówce krajów Unii Europejskiej. Za Polską uplasowały się m.in. Belgia i Niemcy. Poza Polską żaden inny kraj na świecie nie poprawił tak bardzo swoich wyników we wszystkich badanych obszarach; poprawili wyniki zarówno uczniowie najsłabsi, jak i najlepsi.

"Wczoraj w 64 krajach zostały ogłoszone wyniki badania PISA, w których okazuje się, że Polska dokonała ogromnego postępu. Bardzo miło jest czytać w prasie zagranicznej bardzo dobre recenzje tego faktu, że nie tylko jesteśmy w czołówce europejskiej i na naprawdę dobrych miejscach w świecie, to jeszcze ten postęp, który wypracowali nasi nauczyciele, nasi uczniowie – zapewne przy udziale rodziców – jest znaczący" – mówiła Urszula Augustyn.

"Okazuje się, że między rokiem 2009 a 2012 ze strefy średniej przenieśliśmy się do czołówki. Nasi 15-latkowie - uczeni zmodernizowaną podstawą programową - w 2012 roku odnotowali wynik, który daje im miejsce w światowej czołówce, wśród najlepszych krajów UE. W każdym z trzech pomiarów dokonał się istotny, wręcz skokowy postęp" - podkreśliła była minister edukacji Katarzyna Hall.

Katarzyna Hall pogratulowała nauczycielom gimnazjów. "Trzeba pracować nad tym, aby utrzymać tę jakość, aby pozostać w światowej czołówce" - zaznaczyła.

PISA to najważniejsze i największe badanie edukacyjne na świecie. Sprawdza ono stopień przygotowania 15-latków do dalszej edukacji, wymagań rynku pracy i powodzenia w dorosłym życiu. Przeprowadzane jest cyklicznie co trzy lata począwszy od 2000 r.


bg Image