c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_czerwiec_2017_8.06.2017_Myrcha_Budka_big.png

Borys Budka i Arkadiusz Myrcha poinformowali podczas konferencji prasowej, że wniosek marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego do Trybunału Konstytucyjnego, w sprawie stosowania przez prezydenta z prawa łaski, jest kuriozalny, narusza elementarne zasady, obowiązujące w Polsce.

W piśmie Kuchciński zwraca się do TK o rozstrzygnięcie, jaki charakter ma opisana w konstytucji kompetencja prezydenta do stosowania prawa łaski i czy Sąd Najwyższy może dokonywać wiążącej interpretacji konstytucji.

Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, Borys Budka powiedział, że wniosek marszałka Kuchcińskiego do Trybunału Konstytucyjnego, jest "kuriozalny". Jak podkreślił, to wniosek, w którym próbuje się wciągnąć "pseudo-Trybunał Konstytucyjny, do kolejnej gierki politycznej PiS". "To wniosek, który narusza elementarne zasady, obowiązujące w Polsce" - dodał.

Poseł Arkadiusz Myrcha wyraził zaniepokojenie, że "marszałek Kuchciński nie rozumie obowiązujących w Polsce przepisów prawa". "Wniosek jest bezprzedmiotowy i ma na celu zalegalizowanie bezprawnych działań prezydenta" - wyjaśnił.

"Ze sporem organów konstytucyjnych, mielibyśmy do czynienia w sytuacji, gdyby to Sąd Najwyższy uzurpował sobie prawo do stosowania aktu łaski i wówczas powstałby spór, który z organów jest właściwy do stosowania tej instytucji. Nikt w żadnym orzeczeniu, debacie publicznej, nie odmawia prezydentowi prawa do stosowania prawa łaski" - zaznaczył Arkadiusz Myrcha.

wł/pap


bg Image