c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_czerwiec_2017_8.06.2017_Grabiec_Furgo_Golbik_big.png

Platforma Obywatelska złoży wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych. Rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej

Jan Grabiec wyjaśnił, że Platforma jest przeciwko wprowadzeniu ustawy, ze względu na to, że „w ciągu 1,5 roku sprawowania funkcji prezesa przez Jacka Kurskiego, TVP zostało doprowadzone do upadku finansowego z powodu absurdalnego zarządzania oraz przekształcenia TVP w tubę propagandową jednej partii politycznej, partii rządzącej". „Oczekujemy, że Sejm to stanowisko podzieli" - dodał.

„Polacy nie chcą finansować telewizji partyjnej, jaką stała się TVP, a kierowanie do Sejmu projektu ustawy, której celem jest ściągnięcie haraczu, jest niemoralne” – podkreślił Jan Grabiec podczas konferencji prasowej w Sejmie. Poseł zwrócił uwagę, że PiS widząc, spadek oglądalności Telewizji Publicznej, a co za tym idzie spadek zysków z reklam, „chce wyjąć Polakom te pieniądze z drugiej kieszeni, zmuszając Polaków do płacenia abonamentu".

Grzegorz Furgo z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu wyjaśnił, że „PiS poszukuje na gwałt pieniędzy, w związku z tym tak szybko chce wprowadzić nową ustawę, która jest bardzo złą ustawą, żeby ściągnąć haracz w wysokości 22,70 zł”. Jest to spowodowane stratą w wysokości 180 mln zł, z jaką TVP zakończyła 2016 rok. "Tak wygląda gospodarka pod rządami prezesa Kurskiego" – zasygnalizował.

Poseł poinformował, że „jeżeli projekt zostanie przyjęty w pierwszym czytaniu, to w trakcie dalszego procedowania projektu ustawy PO złoży poprawkę, w której da możliwość, żeby Polacy mogli wyrejestrować się i zrezygnować z pakietu, w którym będzie Telewizja Polska".

„TVP powinna dać dobrą jakość, dobrą misję i zaoferować ludziom coś, by przy niej pozostali” – podkreśliła posłanka Marta Golbik. Jak zauważyła ustawa tak naprawdę nie pomoże prezesowi Kurskiemu w większym ściągalności haraczu na Telewizję Publiczną, ponieważ ludzie wiedzą, jak mają się zachować. „Nie będą chcieli tej opłaty uiszczać, tylko wyrejestrują swoje odbiorniki" – dodała.

wł/pap


bg Image