c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_czerwiec_2017_8.06.2017_Kierwinski_Mroczek_Tomczyk_Witczak_big.png

„Decyzja o zakupie z wolnej ręki trzech samolotów amerykańskiego Boeinga do przewozu VIP-ów to ogromna afera Antoniego Macierewicza za kilkanaście miliardów złotych” – powiedział Cezary Tomczyk z sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Poseł zaapelował do premier Beaty Szydło oraz do prezydenta Andrzeja Dudy o interwencję w tej sprawie.

"Afera dotycząca braku zakupu śmigłowców dla wojska oraz decyzja obecnego rządu w sprawie kupienia z wolnej ręki samolotów Boeing do przewozu VIP-ów w pigułce pokazuje patologię państwa PiS" – podkreślił poseł Mariusz Witczak. Polityk zwrócił uwagę, że takie patologiczne działanie MON zmniejsza bezpieczeństwo Polski i Polaków. Mariusz Witczak wyraził zaniepokojenie, że „przy tej okazji drenowane są jeszcze pieniądze z budżetu państwa".

„Posłowie Platformy Obywatelskiej kilkakrotnie wizytowali Ministerstwo Obrony Narodowej i przeglądali tam dokumenty związane postępowaniem na zakup śmigłowców wielozadaniowych dla wojska” – przypomniał Cezary Tomczyk „Podczas naszej wizyty w MON ustaliliśmy, że Antoni Macierewicz w wielu kwestiach kłamał. Okazało się, że zarówno pan Berczyński, jak i pan Nowaczyk oraz Bartłomiej Misiewicz mieli dostęp do tej dokumentacji” – mówił poseł Tomczyk.

Polityk przypomniał, że rząd Beaty Szydło podjął decyzję „o zakupie z wolnej ręki trzech samolotów średniej wielkości Boeing 737 do przewozu VIP-ów, co Krajowa Izba Odwoławcza na początku kwietnia uznała za sprzeczne z Prawem zamówień publicznych i naruszające uczciwą konkurencję”. Pomimo tego orzeczenia rząd nie unieważnił umowy z Boeingiem. „Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej to tak naprawdę gotowy akt oskarżenia dla Antoniego Macierewicza" – zauważył Cezary Tomczyk. „Gdzie jest dzisiaj zwierzchnik Sił Zbrojnych? Gdzie jest premier polskiego rządu?" – pytał podczas konferencji.

Posłowie odnieśli się również do kwestii podkomisji smoleńskiej Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza, wzywając premier Beatę Szydło, by „w trybie pilnym rozwiązała rządową podkomisję”. „Tu nie chodzi już tylko o dyletanctwo członków podkomisji - chodzi o to, że celowo oszukują opinię publiczną" – mówił Marcin Kierwiński, przewodniczący Parlamentarnego zespołu Platformy Obywatelskiej do zbadania przypadków manipulowania przyczynami katastrofy smoleńskiej. Poseł zasygnalizował, że „podkomisja to jedna wielka parada oszustwa, która ma na siłę podtrzymywać kłamstwa Antoniego Macierewicza".

Czesław Mroczek, wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej zwrócił uwagę, że „działalność obecnego ministra obrony narodowej przynosi Polsce bardzo poważne szkody i wymaga reakcji prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego”. Poseł zaapelował, by „rządowa podkomisja przedstawiła wyniki swych ponad 15-miesięcznych prac”. "Platforma Obywatelska oczekuje „pisemnego raportu z pracy tej podkomisji i przedstawienia dowodów potwierdzających tę szokującą, bulwersującą tezę o wybuchach na pokładzie tupolewa”.

Podczas konferencji prasowej, zaprezentowany został materiał filmowy pt. „Historia wykończenia Caracali", w którym wskazano przesłanki, które świadczą o tym, że Wacław Berczyński mógł mieć wpływ na decyzję rządu o zakupie z wolnej ręki od Boeinga trzech samolotów dla VIP-ów.

wł/pap


bg Image