c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_maj_2017_22.05.2017_Grabiec_Brejza_Halicki_big.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej – Andrzej Halicki, Jan Grabiec i Krzysztof Brejza – zapowiedzieli podczas konferencji prasowej w Sejmie złożenie wniosku o powołanie sejmowej komisji śledczej w sprawie wyjaśnienia śmierci Igora Stachowiaka, który zmarł podczas przesłuchania na komisariacie we Wrocławiu.

„Platforma Obywatelska żąda również natychmiastowej dymisji wiceministra Jarosława Zielińskiego. To on jest odpowiedzialny za nadzór nad policją, a także wyciągnięcia konsekwencji i w tym wypadku tuszowania tego bestialskiego zachowania na komendzie wrocławskiej" – poinformował Andrzej Halicki, wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska. Jak Grabiec, rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej tłumaczył, że „policja i prokuratura skompromitowały się w ciągu tego roku”. „Ten rok pokazał, że nadzór MSWiA nad policją jest fikcją” – dodał.

Igor Stachowiak został zatrzymany 15 maja 2016 r. na wrocławskim rynku. Policjanci wielokrotnie użyli wobec niego paralizatora. Po przesłuchaniu Igor S. stracił przytomność i pomimo reanimacji zmarł.

„Doszło do tortur, doszło do bestialskiego potraktowania człowieka, do zamordowania go. To jest rzecz skandaliczna. Dlatego w sprawie nieudolności organów państwowych musi wypowiedzieć się komisja śledcza. Ta sprawa może być zbadana w sposób rzetelny jedynie w drodze śledztwa parlamentarnego” – mówił poseł Krzysztof Brejza. Poseł poinformował, że wniosek ws. komisji śledczej zostanie złożony we wtorek. Dlatego pracujemy nad wnioskiem o powołanie sejmowej komisji śledczej. Wniosek zostanie złożony we wtorek".

Krzysztof Brejza zaznaczył, że powinno wyjaśnić się „jak to się stało, że wobec człowieka skutego kajdankami zastosowano tortury w postaci wielokrotnego rażenia paralizatorem. Jak to się stało, że tak bestialskie tortury miały miejsce w ciemnej łazience, jak to się stało, że nie było w tym pomieszczeniu monitoringu, jak to się stało, że w ogóle nie było monitoringu, zniknął monitoring z komendy, mimo, że policjanci mówią, że taki monitoring jest”. Poseł zwrócił uwagę, doszło również do zatrzymania osób, które na rynku we Wrocławiu rejestrowały czynności policyjne”. „Osoby te były zatrzymywane i traktowane w sposób skandaliczny" – dodał.

Poseł wyjaśnił, że „komisja śledcza ma służyć rzetelnemu wyjaśnieniu opinii publicznej, dlaczego doszło do zakatowania tego człowieka, dlaczego minister Błaszczak podejmuje decyzje personalne w policji na skutek ujawnienia sprawy przez dziennikarzy” oraz odpowiedzieć na pytanie „dlaczego minister przez rok nie zrobił w tej sprawie nic, a śledztwo toczy się w sposób tak ślamazarny.

Andrzej Halicki zasygnalizował, że „bez dymisji ministra Zielińskiego partyjne państwo PiS osiągnie moralną ruinę". „Praktyki znane nam z czasów komunistycznych stają się praktyką, bo dziś takich przypadków jest więcej, to nie jest tylko jeden przypadek wrocławski" – zauważył.

wł/pap

Zobacz treść wniosku


bg Image