c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_kwiecien_2017_26.04.2017_Zdrojewska_Grodzki_big.png

Senatorowie Platformy Obywatelskiej zwrócili się z apelem do Ministra Zdrowia, aby przyjrzał się nowym przepisom Unii Europejskiej dotyczącym informacji o zawarciu niezdrowych substancji umieszczanych na papierosach. W planach UE jest wycofanie informacji o ilości szkodliwych substancji smolistych zawartych w papierosach. Tym samym, palacz nie będzie miał świadomości, które papierosy szkodzą jego organizmowi najbardziej.

Tomasz Grodzki z senackiej Komisji Zdrowia wyjaśnił podczas konferencji prasowej, że „konsument straci wiedzę o tym, co pali”. „Nie będzie wiadomo, czy pali się papierosy z mniejszą czy z większa ilością nikotyny. Użytkownik będzie zatem pozbawiony istotnej informacji o szkodliwości palenia tytoniu” – tłumaczył senator. Polityk podkreślił, że ta zmiana „może powodować nadużycia ze strony producentów papierosów, ponieważ może się okazać, że ilość substancji smolistych w papierosach wzrośnie, a palacz nie będzie nawet wiedział, czy pali papierosy z mniejszą czy z większą ilością substancji niebezpiecznych”.

„To ruch w złym kierunku, który powoduje, że palacz jest pozbawiony istotnej informacji o szkodliwości palenia papierosów – zasygnalizowała Barbara Zdrojewska. Senator zaznaczyła, że odpowiedni opis na paczkach papierosów powinien zostać przywrócony. Barbara Zdrojewska zapowiedziała, że Platforma Obywatelska wystąpi z własną inicjatywa ustawodawczą w tej sprawie. „Mamy sygnały, że jeżeli taka inicjatywa ze strony polskiego rządu zostanie wystosowana lub wystąpi z nią bezpośrednio Platforma Obywatelska, to będzie ona poważnie rozpatrzona na forum europejskim” – mówił Tomasz Grodzki. „To zadziwiające, że na wszystkich produktach spożywczych widnieje skład tych produktów, a na tych szczególnie niebezpiecznych, jak papierosy ten skład zniknął. Apelujemy o jak najszybsze przywrócenie tych napisów” - dodał.


bg Image