c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_kwiecien_2017_25.04.2017_Halicki_Grabiec_big.png

"Zapraszamy wszystkich samorządowców oraz wszystkich mieszkańców gmin, gdzie ceni się tożsamość, niezależność i swoich samorządowców, także jako dobrych gospodarzy miast i gmin, do uczestnictwa w marszu 6 maja w Warszawie" – powiedział poseł Andrzej Halicki, wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska.

Poseł zachęcał również do udziału w referendach gminnych, które odbędą się w maju i czerwcu w kilkunastu podwarszawskich gminach w związku z planami PiS utworzenia metropolii warszawskiej. Andrzej Halicki odniósł się w ten sposób do wypowiedzi rzeczniczki PiS Beaty Mazurek, która „w rozmowie z RMF FM zapowiedziała, że "jeżeli będzie bardzo duży opór społeczny wobec ustawy o metropolii warszawskiej, to niewykluczone", że Prawo i Sprawiedliwość wycofa się z prac nad swym projektem”. „Chcielibyśmy zapewnić panią rzecznik i cały klub PiS, że organizujemy taki opór społeczny" - podkreślił wiceprzewodniczący Klubu PO mając na myśli błękitny „Marsz Wolności” zaplanowany na 6 maja. „Wspólnie zamanifestujemy wagę jaką ma niezależny samorząd dla rozwijających się naszych małych ojczyzn" – dodał.

Poseł Jan Grabiec, Rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej poinformował, że kolejną formą oporu społecznego będą szerokie konsultacje społeczne, takie jak np. referendum w Legionowie.

Polityk zwrócił uwagę, że „uchwały o przeprowadzeniu podobnych referendów podjęło w sumie już 17 gmin, a kilka kolejnych zrobi to w tym tygodniu”. Siedem rad gmin podjęło uchwały wyrażające negatywne stanowisko w sprawie projektowanych przez Prawo i Sprawiedliwość przepisów. „Mieszkańcy 30 gmin poprzez swoich przedstawicieli bądź w referendach już wyrazili wotum nieufności i już powiedzieli +nie+ ustawie przygotowanej przez PiS" - wskazywał Jan Grabiec.

wł/pap


bg Image