c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_kwiecien_2017_24.04.2017_Kochan_Okla_Augustynowska_big.png

Platforma Obywatelska złożyła projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, zakładający zwiększenie dodatku do urlopu wychowawczego przy większej liczbie dzieci. W projekcie przewidziano przyznanie dodatkowych 400 zł na każde kolejne dziecko.

„Do katalogu ustaw dotyczących polityki prorodzinnej, takich jak roczny urlop rodzicielski, miesięczny urlop tacierzyński, ulg podatkowych na dzieci, świadczenia 1000 zł przez rok od urodzenia dziecka dla każdej matki bez względu na to, czy jest studentką, rolnikiem czy bezrobotną, do Karty Dużej Rodziny do Programu 500+, dokładamy projekt ustawy o świadczeniach rodzinnych” – mówiła Magdalena Kochan, wiceprzewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny podczas konferencji prasowej, na której posłanki Platformy Obywatelskiej zaprezentowały projekt nowelizacji ustawy.

Z kolei Marzena Okła-Drewnowicz, wiceprzewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny tłumaczyła, że projekt ustawy o świadczeniach rodzinnych przewiduje przyznanie dodatku z tytułu wychowywania kolejnego dziecka rodzicom, którzy przebywają na urlopach wychowawczych, a więc rezygnują z zatrudnienia. „Platformie Obywatelskiej zależy na tym, aby dodatek z tytułu wychowywania dziecka, był uzależniony od liczby dzieci” – podkreśliła posłanka. Wyjaśniła, że w projekcie przewidziano takie rozwiązanie, że „jeśli kobieta urodzi dwoje dzieci i ta dwójka dzieci jest pod jej opieką podczas urlopu wychowawczego, to wtedy dodatek nie wynosi 400 zł, tylko wynosi 800 zł - a więc zwiększa się o 400 zł na każde kolejne dziecko". Marzena Okła-Drewnowicz zwróciła uwagę, że „do tej pory było tak, że matka, czy też ojciec z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym mieli dodatek w wysokości 400 zł", jednak „w 2014 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie w myśl, którego ten dodatek powinien być uzależniony od liczby dzieci”.

Posłanka przypomniała, że Platforma Obywatelska w poprzedniej kadencji Sejmu, w 2015 r. przygotowała odpowiedni projekt ustawy. „Projekt ten był procedowany, zbieraliśmy opinie z różnych resortów, trafił do komisji i we wrześniu 2015 r. było gotowe sprawozdanie. Niestety nie udało nam się go przeprowadzić w tamtej kadencji Sejmu. Dlatego w tej kadencji kończymy to, co w poprzedniej rozpoczęliśmy" – mówiła Marzena Okła-Drewnowicz.

„Przez ostatnie pół roku patrzymy, jak PiS fasadowo pudruje naszą politykę prorodzinną. Mówi, że dzieci są najważniejsze, mówi, że trzeba pewne rzeczy zmieniać, a właściwie tylko pudruje i nie robi nic, co mogłoby rodzinom pomóc" – powiedziała Joanna Augustynowska, zaznaczając, że świadczenie rodzinne zaproponowane przez Platformę stanowi "pewnego rodzaju rekompensatę za utracone korzyści", wynikające z tego, że rodzice decydują się pójść na urlop wychowawczy. "Wierzymy w to, że rząd myśląc o przyszłości naszych dzieci, o przyszłości Polski przychylnie popatrzy na ten projekt ustawy i wejdzie on niebawem w życie" – dodała.

wł/pap


bg Image