21.4.17_Schetyna_Siemoniak_big2.png

"Jest wiele rzeczy, wiele spraw i wiele powodów, które motywują nas do złożenia wniosku o odwołanie ministra Macierewicza" - powiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Dodał, że "sytuacja z ostatnich dni stawia jeszcze więcej znaków zapytania wokół aktywności Macierewicza i jego współpracowników".

"Pani premier Szydło mówiła, że nie widzi konieczności zmian w rządzie, nie widzi konieczności decyzji personalnych ale pani premier Polska widzi taka konieczność" - apelował Grzegorz Schetyna. "Polacy oczekują, żeby odwołać Macierewicza, żeby wyjaśnić skandale, które toczy MON od półtora roku, a szczególnie intensywnie w ciągu ostatnich dni i tygodni" - podkreślił.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej odnosząc się do sprawy Wacława Berczyńskiego wskazał, że "nie może być tak, że osoba, która nie wiadomo skąd przyjeżdża i pochodzi, dostaje możliwość wpływu, zapoznania się z dokumentacją największego przetargu dotyczącego kwestii śmigłowców".

"Wielki przetarg na 13,5 mld zł przygotowany przez ministerstwo obrony narodowej zostaje wywrócony przez osobę, która znika w nagły sposób z Polski, która rezygnuje z uczestnictwa w życiu publicznym w Polsce. To jest początek wielkiej afery" - zaznaczył polityk.

"Oczekujemy, że premier Beata Szydło i prokurator generalny w tej sprawie będą mieli inicjatywę, doprowadzą z urzędu do postępowania karnego w tej sprawie. Polacy oczekują obecności Wacława Berczyńskiego w Polsce. Oczekujemy, że usłyszymy odpowiedź na pytania, co się stało z przetargiem na śmigłowce? Dlaczego z wolnej ręki zdecydowano się wydać ponad 2 mld zł na samoloty dla VIP-ów? To wszystko znajdzie się w uzasadnieniu naszego wniosku" – zapowiedział Grzegorz Schetyna.

"Dziś mija 6 miesięcy od momentu kiedy złożyliśmy wniosek o powołanie przez Sejm komisji śledczej dot. zakupu śmigłowców. Marszałek Kuchciński nie zrobił nic w tej sprawie" - zaznaczył Przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Platforma Obywatelska składała wniosek o odwołanie Antoniego Macierewicza w lipcu ubiegłego roku. Proszę prześledzić, ile rzeczy się wydarzyło od tego czasu, proszę sobie wyobrazić o ile Polska byłaby lepsza, a bezpieczeństwo Polaków większe, gdyby Macierewicz wtedy został odwołany" - powiedział Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak.

Polityk wskazał, "że bezpieczeństwo Polaków obniża się od takiego ministra obrony narodowej, który szkodzi po prostu armii".

"Mam nadzieję, że nasz wniosek zyska przychylność wysokiej izby, bo również Polacy w kolejnych sondażach fatalnie oceniają Macierewicza. Macierewicz musi odejść" - podkreślił Tomasz Siemoniak.

Zobacz treść wniosku

wł/pap


bg Image