c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_kwiecien_2017_6.04.2017_Neumann_Gawlik_big.png

"Dzisiaj klub parlamentarny Platformy Obywatelskiej składa projekt ustawy o jawności wynagrodzeń w spółkach Skarbu Państwa. Chcemy tym projektem pomóc Prawu i Sprawiedliwości zadbać o transparentność w życiu publicznym, także w życiu gospodarczym" - poinformował na konferencji prasowej w Sejmie Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Sławomir Neumann.

Projekt dotyczy wynagrodzeń członków zarządów i rad nadzorczych państwowych spółek. "To są publiczne spółki, publiczny majątek i naszym zdaniem taka jawność i transparentność jest jak najbardziej uzasadniona" - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że obecnie mamy do czynienia z "karuzelą stanowisk" w spółkach Skarbu Państwa. "Ta wymiana swoich prezesów na jeszcze bardziej swoich kosztuje te spółki wiele milionów złotych" - mówił polityk. "Chcemy, żeby (...) Polacy mogli wiedzieć ile ten program PiS +koryto plus+ kosztuje nas wszystkich" - dodał.

Poseł Zdzisław Gawlik z sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa powiedział, że projekt powstał po analizie sprawozdań finansowych poszczególnych spółek Skarbu Państwa za ubiegły rok.

"Mamy do czynienia tutaj z dość chorą, dziwną sytuacją, że kapitalizacja tych spółek maleje. Akcjonariusze, jeżeli chodzi o cztery podstawowe spółki energetyczne, czyli PGE, Tauron, Enea i ENERGA, stracili prawie 30 mld złotych, a równocześnie wynagrodzenie w tych spółkach wzrosły jeśli chodzi o kadrę zarządzającą" - wskazywał poseł.

Projekt Platformy zakłada, że informacje o wynagrodzeniach członków zarządów i rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa, wysokości ich nagrody rocznej, wszelkich świadczeń dodatkowych, a także przychodów tych osób osiąganych z innych źródeł byłyby jawne i nie podlegały ochronie danych osobowych ani tajemnicy handlowej.

Informacje o ewentualnych dochodach uzyskiwanych poza spółką członkowie jej zarządu i rady nadzorczej mieliby przekazywać w oświadczeniach, które następnie weryfikowałoby Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Wszelkie te informacje miałyby być publikowane w internecie - na stronie ministerstwa, któremu podlega dana spółka oraz na stronie samej spółki, w Biuletynie Informacji Publicznej.

wł/pap


bg Image