c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_kwiecien_2017_4.04.2017_Schetyna_Grabiec_big.png

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej odniósł się do poniedziałkowej wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że obowiązującą konstytucję "można śmiało nazwać postkomunistyczną". Grzegorz Schetyna podkreślił, iż "to absurdalne, że 27 lat po odzyskaniu wolności, suwerenności partia rządząca, jej prezes, wskazany przez nią prezydent i premier negują zapisy konstytucyjne". Wskazał, że prezes PiS, prezydent, premier i rząd "depczą przepisy konstytucyjne" i chcą z nią walczyć.

Polityk dodał, że słowa prezesa PiS to "oskarżenie wobec tych, którzy obchodzili kilka dni temu 20. rocznicę uchwalenia konstytucji". Zadeklarował, że Platforma nie chce i nie podejmie rozmów z PiS na temat zmian w konstytucji. "PiS jest to grupa ludzi, która konstytucję chce zniszczyć, nie chce zbudować nowej konstytucji, nie chce dawać gwarancji wolności obywatelskich, chce tworzyć państwo, które nie ma być państwem prawa, a państwem bezprawia, państwem zabierania podmiotowości i niezależności" - mówił.

Grzegorz Schetyna przypomniał postulaty Platformy dotyczące zmian w konstytucji. Zaznaczył, że potrzebny jest w niej m.in. rozdział mówiący o członkostwie Polski w Unii Europejskiej. "To jest rzecz bardzo ważna, to musi być kotwica, która w sposób systemowy wpisze nasz kraj, Polskę w obecność w strukturach europejskich" - argumentował. Mówił również o potrzebie wpisania do konstytucji zapisów o możliwości "impeachmentu", procedury odwołania prezydenta, jeśli popełnia on delikty konstytucyjne lub nie realizuje swojej funkcji. "Czyli tak, jak dzisiaj, nie jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych" - zwrócił uwagę.

"To są rzeczy, które dzisiaj chcemy powiedzieć i które dzisiaj będziemy pokazywać jako naszą relację do konstytucji prawnie przyjętej 20 lat temu, jeszcze raz zwracając się z podziękowaniem i uznaniem dla tych, którzy cały czas, a tych ludzi w Polsce są miliony uważają konstytucję polską za ustawę zasadniczą i ustawę naczelną" - zadeklarował.

wł/pap


bg Image