c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_kwiecien_2017_4.04.2017_Budka_Kierwinski_big.png

- Platforma Obywatelska na prośbę rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej zwraca się do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o zaprzestanie dalszych ekshumacji - poinformował na konferencji prasowej w Sejmie Przewodniczący zespołu ds. badania manipulacji przyczynami katastrofy smoleńskiej poseł Marcin Kierwiński.

"Panie ministrze Ziobro, apel do pana: jest pan prokuratorem generalnym, ma pan wpływ na prokuratorów prowadzących śledztwo, czas, aby posłuchał pan zalecenia sądu. Czas, aby w tej sprawie zarówno pan, jak i inni politycy Prawa i Sprawiedliwości, ale także prokuratura, którą ręcznie w tej sprawie kierujecie, zachowała się przyzwoicie" - mówił Marcin Kierwiński.

W poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie wydał postanowienie ws. skarg złożonych przez Pawła Deresza, Małgorzatę Rybicką, Ewę Solską, Krystynę Łuczka-Surówkę oraz Barbarę Dolniak na zapowiedź ekshumacji ciał bliskich im osób - ofiar katastrofy smoleńskiej. SO postanowił zapytać Trybunał Konstytucyjny, czy brak w prawie możliwości zaskarżenia decyzji prokuratury o zarządzeniu ekshumacji jest zgodny z ustawą zasadniczą. Sąd zapowiedział, że zwróci się też do prokuratury o przesunięcie na jak najdalszy termin ewentualnych ekshumacji, co do których zgłoszono zażalenia.

"Wczoraj sąd zwrócił się do prokuratury, kierowanej przez polityków Prawa i Sprawiedliwości, o wstrzymanie procesu ekshumacji w przypadku tych rodzin, które nie godzą się na to, aby ich bliscy byli ekshumowani. Głęboko liczymy na to, że prokuratura po raz pierwszy w tej sprawie zachowa się przyzwoicie i przychyli się do prośby sądu" - powiedział Marcin Kierwiński.

"Na prośbę rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej zwracaliśmy uwagę na to, że nie może być takiej sytuacji w której arbitralna decyzja prokuratury nie może podlegać zażaleniu" - dodał.

"Liczymy, że pan minister Ziobro będzie w stanie przekonać prokuratorów prowadzących śledztwo do tego, aby zachowali się przyzwoicie w tej sprawie. Aby wsłuchali się w głosy rodzin, aby nie poddawali rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej tej dodatkowej traumie, bo to co robiła prokuratura decydując o ekshumacji, nie słuchając głosów rodzin, było po prostu nieludzkie" - podkreślił Marcin Kierwiński.

Poseł Borys Budka dodał, że w wielu innych "błahych sprawach minister Ziobro bawił się w szeryfa" nakazując prokuraturze określone działania. "Przypomnijmy sobie, że przecież to prokurator, który podlega panu ministrowi Ziobro wnosił apelację od wyroku skazującego za wybryki rasistowskie, wówczas pan minister Ziobro nie bał się użyć swoich ustawowych uprawnień" - wskazał.

wł/pap


bg Image