29.3.17_Klich_Mroczek_Tomczyk_big.png

Platforma Obywatelska złożyła wniosek do sejmowej Komisji Obrony Narodowej o przeprowadzenie nadzwyczajnej kontroli w resorcie obrony w związku z zagrażającymi bezpieczeństwu Polski działaniami szefa MON Antoniego Macierewicza.

Poseł Cezary Tomczyk z sejmowej Komisji Obrony Narodowej zauważył na konferencji prasowej w Sejmie, że Macierewicz realizuje plan systematycznego niszczenia polskiej armii, a jego działania zagrażają bezpieczeństwu Polski. Dlatego - jak poinformował - zgodnie z art. 161 Regulaminu Sejmu, Platforma składa wniosek do komisji obrony o przeprowadzenie nadzwyczajnej kontroli w ministerstwie.

"Skończył się czas na apele, na pozorowane działania ze strony prezydenta, jest czas na realne działania opozycji" - podkreślił.. Jak dodał, prezydent Andrzej Duda nie występuje, jako osoba, która może skontrolować szefa MON. "Minister Macierewicz przestał być ministrem obrony narodowej, jest ministrem niszczenia polskiej obrony narodowej" - podkreślił. Wyjaśnił, że kontrola komisji obrony miałaby w MON objąć "całe spektrum spraw, które dotyczą działalności ministra Macierewicza", w tym m.in. przetargów na śmigłowce.

Art. 161 Regulaminu Sejmu stanowi, że w sprawach związanych z wprowadzeniem w życie i wykonywaniem ustaw i uchwał Sejmu, właściwe komisje przeprowadzają kontrole. Prezydium Sejmu określa ogólne zasady przeprowadzania kontroli, natomiast komisja przeprowadzająca kontrolę określa zakres oraz sposób jej przeprowadzenia.

Przewodniczący Grupy Senatorów Platformy Obywatelskiej i były minister obrony narodowej senator Bogdan Klich zwrócił uwagę, że decyzja MON w sprawie ograniczenia zaangażowania polskiej armii w Eurokorpusie, to dowód na to, że PiS chce odsuwać stopniowo Polskę od centrum Europy. "PiS odkleja nas od Europy" - podkreślił. Jak dodał, działania PiS w sprawie Eurokorpusu, to "strzał w dwa kolana polskiego bezpieczeństwa i podcinanie jednego z korzeni, na których opiera się polskie bezpieczeństwo.

MON podało, że Polska zrezygnowała z ubiegania się o status państwa ramowego w dowództwie Eurokorpusu, zachowując status państwa stowarzyszonego oraz, że stopniowo - w perspektywie 3-4 lat - zredukuje swój wkład w tej jednostce.

Przewodniczący zaznaczył, że status państwa stowarzyszonego w Eurokorpusie jest "czymś wyłącznie symbolicznym". "Faktycznie w Eurokorpusie jest się wtedy, kiedy się jest jego pełnoprawnym uczestnikiem (...) warto jest być tylko w takim klubie, gdzie się jest z najlepszymi" - wskazał. Jak dodał, Eurokorpus, to jeden z "najbardziej renomowanych związków operacyjnych w Europie".

Wiceprzewodniczący komisji poseł Czesław Mroczek również zasygnalizował, że działania szefa MON przynoszą szkodę bezpieczeństwu Polski. "Nieobliczalna i nieudolna działalność Macierewicza i całego kierownictwa (MON) uderza w podstawy bezpieczeństwa Polski, m.in. w nasze sojusze" - podkreślił.

Argumentował, że ograniczenie roli Polski w Eurokorpusie, to podważenie: wieloletnich wysiłków polskiego żołnierza w Afganistanie i Iraku, budowania dobrej polskiej marki sił zbrojnych i wiarygodności Polski, jako sojusznika w NATO. Jak dodał, działania szefa MON "uderzają" w polskie siły zbrojne". Przypomniał, że symbolem szkodliwych działań szefa MON jest także m.in. postępowanie związane z pozyskaniem śmigłowców.

"Chcemy już nie tylko wysłuchać ministra Macierewicza, jak robiliśmy to do tej pory, na posiedzeniach sejmowej komisji obrony narodowej; teraz będziemy kontrolować już konkretne dokumenty i konkretne decyzje" - powiedział Czesław Mroczek. Jak dodał, jedynie Sejm jest w tej chwili zdolny do "skorygowania nieodpowiedzialnej" polityki ministra Macierewicza.

Zobacz treść wniosku

wł/pap


bg Image