c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_marzec_2017_23.03.2017_Halicki_Grabiec_big.png

"Mamy dziś dowód na to, że cały czas trwają prace nad administracyjnym wydzieleniem okolic Warszawy i podłączeniem podwarszawskich gmin do Warszawy w jeden organizm administracyjny" - poinformował na konferencji prasowej w Sejmie rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej i były wiceminister administracji, poseł Jan Grabiec. "Kilka tygodni temu politycy PiS obiecywali zatrzymać prace, toczyć konsultacje" - przypomniał.

Poseł wskazał na - jak mówił - "analizy nieco ukryte na stronie Senatu". "Mamy dostęp do dwóch ekspertyz, podobno jest też 3, ale ona nie została upubliczniona. Są one prowadzone za pieniądze publiczne, dlatego powinny być znane ogólnie i jawne" - zwrócił uwagę.  Dodał, że "na stronie znajdują się mapy pokazujące jaki miałby być podział".

"Żądamy jasnej informacji jaki status maja te prace, na czyje polecenie zostały zamówione" - apelował Jan Grabiec. Podkreślił, że "takie prace powinny toczyć się z udziałem społeczeństwa i zainteresowanych samorządowców".

Przestrzegł, że chodzi o to, "by zmienić reguły wyborów prezydenta Warszawy, zmienić sposób funkcjonowania samorządów w stolicy, by łatwiej można było wybrać osobę związaną z PiS-em".

Wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska, przewodniczący Regionu Mazowieckiego PO i były minister administracji i cyfryzacji poseł Andrzej Halicki przypomniał, że dyskusja o potencjalnym podziale Mazowsza toczyła się w jego ministerstwie jeszcze w poprzedniej kadencji. Chodziło jednak o podział statystyczny w celu zwiększenia finansowania z Unii Europejskiej.

"Była o tym mowa i było to związane z wysokim przychodami Warszawy, które mogłyby wpływać na ograniczenie wpływów środków europejskich po roku 2020" - wyjaśnił. "Wystąpiliśmy do Eurostatu o wydzielenie statystyczne obszaru stołecznego, tzw. NUTS2, zachowując jednolitość administracyjną województwa. Taką decyzję podtrzymał też rząd Beaty Szydło" - wyjaśnił.

"Dziś dostajemy kolejne mapki już nie autorstwa Sasina, ale przygotowane przez Senat, które ingerują w administracyjną strukturę Mazowsza" - zauważył.

"Nie udaje się wygrać wyborów w Warszawie więc trzeba wymyślić superprojekt" - powiedział, nawiązując do działań PiS-u.

"PiS cały czas bazuje na kłamstwie i oszustwie. W Senacie nie jest spodziewana nawet na ten temat konferencja, a co dopiero analiza wydatków. Suweren miał mieć głos, dlatego warto go słuchać. Jeśli PiS chce zdobyć władzę w W-wie to niech stanie do uczciwych wyborów" - apelował wiceprzewodniczący.

"Panie pośle Sasin, jeśli chce być pan prezydentem Warszawy, to zapraszamy do uczciwego pojedynku" - dodał Andrzej Halicki.


bg Image