c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_marzec_2017_23.03.2017_Schetyna_Tyszkiewicz_Bialacki_big.png

"Jesteśmy winni wsparcie białoruskim przyjaciołom, stąd aktywność parlamentu i Komisji Spraw Zagranicznych ws. represjonowanej na Białorusi opozycji" - podkreślił na konferencji prasowej Grzegorz Schetyna, Przewodniczący Platformy Obywatelskiej i sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Poinformował, że w czwartkowym posiedzeniu komisji uczestniczyli przedstawiciele białoruskiej opozycji, którzy opowiadali o sytuacji w swoim kraju. Jak zwrócił uwagę, temat kryzysu na Białorusi funkcjonuje obecnie na marginesie wydarzeń europejskich.

"To jest symboliczne zachowanie, które pokazuje, jak bardzo reżim Łukaszenki boi się wolności słowa, niezależnej opozycji: osoby, szefowie opozycyjnych partii politycznych, zaproszeni przez nas na spotkanie Komisji Spraw Zagranicznych, żeby porozmawiać o sytuacji na Białorusi, dzisiaj znajdują się w aresztach, zostali skazani na 15- i 12-dniowe wyroki" - relacjonował przewodniczący.

"Przyjęliśmy jednogłośnie uchwałę wspierającą, apelującą do polskiego rządu (...) o aktywność, nowe pomysły, pilnowanie standardów obywatelskich i demokratycznych na Białorusi, ale też wspierającą ruchy obywatelskiego społeczeństwa, które w miastach białoruskich funkcjonują" - dodał.

Podkreślił, że tak jak Polska otrzymywała wsparcie dla opozycji demokratycznej i podziemia opozycyjnego, tak dzisiaj "my jesteśmy winni to naszym białoruskim przyjaciołom". "Dlatego to spotkania i dlatego tak spora aktywność i parlamentu, i Komisji Spraw Zagranicznych w tej sprawie" - zaznaczył.

Inicjator spotkania z białoruskimi opozycjonistami, wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, poseł Robert Tyszkiewicz relacjonował, że w uchwale posłowie domagają się natychmiastowego uwolnienia wszystkich represjonowanych i aresztowanych działaczy społecznych, dziennikarzy, obywateli, którzy biorą udział w protestach społecznych na Białorusi od 17 lutego. "Solidaryzujemy się z nimi, zapewniamy o naszej pamięci i pomocy" - zadeklarował.

Wyjaśnił, że w uchwale posłowie apelują również do polskiego rządu, aby wzmocnił wsparcie dla organizacji obrony praw człowieka, niezależnych mediów na Białorusi oraz o aktywność na arenie europejskiej. "Jest niesłychanie ważne, aby Polska była głosem wolnej, demokratycznej Białorusi w Europie. Tak zawsze było i tak powinno być dalej" - wskazał.

Zaznaczył, że dialog władzy z opozycją jest jedynym sposobem na rozwiązanie największego od lat kryzysu ekonomicznego i społecznego na Białorusi. "Cieszę się, że znowu polski Sejm jest miejscem spotkania i wolnej Białorusi, i wolnej Polski" - dodał.

Białoruski opozycjonista Alaksandr Bialacki, obecny na konferencji prasowej poinformował, że obecnie na Białorusi trwa kryzys polityczny i ekonomiczny, a władze nie rozmawiają z opozycją, tylko rozpoczęły przeciwko niej represje.

Doprecywał, że 17 opozycjonistów białoruskich znajduje się w więzieniach, a około 100 otrzymało kary administracyjne. "My przyjechaliśmy do parlamentu i apelujemy do polskiego społeczeństwa, że na Białorusi teraz idzie prawdziwy pogrom społeczeństwa białoruskiego i my prosimy o pomoc polskich deputowanych i polski naród, bo sytuacja jest bardzo zła" - apelował.

wł/pap


bg Image