c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_marzec_2017_23.03.2017_Kopacz_Grodzki_Chybicka_big.png

Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej z sejmowej i senackiej komisji zdrowia zaapelowali do ministra zdrowia o podtrzymanie wsparcia dla osób cierpiących na choroby rzadkie.

Tomasz Grodzki z senackiej Komisji Zdrowia, wyjaśnił, że rząd PiS chce odebrać chorym tę pomoc. „To brutalny fakt przeczący frazesom o opiece nad najsłabszymi” – podkreślił. Jak zauważył rząd przeznacza na leczenie chorób rzadkich zaledwie ok. 0,3 proc budżetu NFZ. Gdyby przeznaczył niewiele więcej, czyli 0,7 proc. problem mógłby być zminimalizowany. Senator przypomniał, że rząd premier Ewy Kopacz wprowadził refundację leków w chorobach rzadkich.

Ewa Kopacz, minister zdrowia w rządzie PO-PSL zwróciła uwagę, że w Polsce chorobami rzadkimi dotkniętych jest ponad 2 mln dzieci. „Ministerstwo Zdrowia pozbawiając te dzieci leczenia i pomocy skazuje je nie tylko na ogromne cierpienie, ale w niektórych przypadkach nawet na śmierć” - podkreśliła. Posłanka zasygnalizowała, że minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który skończył studia medyczne powinien mieć odpowiednią dozę wrażliwości i wiedzy i podjąć decyzję o niewstrzymywaniu niezbędnej pomocy w leczeniu chorób rzadkich.

Alicja Chybicka z sejmowej Komisji Zdrowia mówiła, że rodzice dzieci cierpiących na choroby rzadkie nie rozumieją, dlaczego dzieci nagle przestają mieć finansowane leki. „To często oznacza wyrok śmierci w koszmarnych mękach” – dodała zwracając się do rządu PiS o niewstrzymywanie niezbędnej pomocy w leczeniu.


bg Image