9.3.17_Halicki_Trzaskowski_big.png

„Zachowanie PiS zmierza do tego, że rząd pozbawia się resztek wiarygodności i resztek powagi na scenie europejskiej. Próba zerwania unijnego szczytu jest sprzeczna z polskim interesem” - powiedział Rafał Trzaskowski, wiceprzewodniczący Komisji do Spraw Unii Europejskiej odnosząc się do zapowiedzi ministra spraw zagranicznych z PiS Witolda Waszczykowskiego, że strona polska będzie robiła wszystko, aby nie doszło dziś do głosowania w sprawie wyboru przewodniczącego Rady Europejskiej.

Poseł zwrócił uwagę, że obecnie „PiS robi wszystko, żeby wymyślać jakieś proceduralne kruczki. One oczywiście wszystkie spalą na panewce, bo nie ma możliwości zablokowania tejże decyzji".

Rafał Trzaskowski zaznaczył, że nie rozumie „dlaczego PiS podjęło tę walkę, która z góry była skazana na porażkę”. Wyjaśnił, że takie działania w dyplomacji nie są wskazane. Powinno się szukać wyjścia z twarzą z takiej sytuacji, ponieważ na tym polega polityka godnościowa.

Andrzej Halicki z Komisji Spraw Zagranicznych podkreślił, że „szczytem szczytów jest szantażowanie naszych partnerów z UE swoistym liberum veto”. „Cała ta sytuacja jest podyktowana "personalną krucjatą" przeciwko Tuskowi” – dodał. Poseł wraził zaniepokojenie, że „chęć utrącenia Polaka jest w Prawie i Sprawiedliwości tak mocna, że są gotowi zdestabilizować mechanizmy współpracy europejskiej”.

Posłowie poinformowali, że Platforma Obywatelska zrobi wszystko, żeby „niepoważny wizerunek Polski ograniczał się tylko i wyłącznie do rządów PiS”. Polska powinna być znowu postrzegana jako aktywny i poważny gracz na arenie europejskiej.

wł/pap


bg Image