c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_marzec_2017_8.03.2017_poslowie_lodz_big.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej reprezentujący ziemie łódzką i radomską podsumowali na konferencji prasowej w Sejmie dotychczasową politykę dla tych regionów prowadzoną przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, który uzyskał mandat posła z okręgu łódzkiego. "To pierwszy rząd, który nie walczy o inwestycje, ale walczy z inwestycjami" - zwrócił uwagę poseł Cezary Tomczyk.

Cezary Grabarczyk, poseł z Łodzi, odniósł się do przetargu MON na śmigłowce dla wojska i jego znaczenia dla regionu łódzkiego. "Nic nie wyszło z nowych miejsc pracy, których miało być kilkaset, a uwzględniając kooperantów około 2000. Łódź mogła uzyskać nowe kompetencje bardzo ekskluzywnej branży lotniczej" - zaznaczył. Wskazał jednocześnie, że "najbardziej stratne" w tej kwestii jest polskie wojsko.

Radomski poseł Leszek Ruszczyk mówił o stratach, jakie poniesie miasto, jeżeli offset dotyczący nowych śmigłowców nie zostanie przyjęty. "Radom to siedziba Polskiej Grupy Zbrojeniowej. To tu miało powstać kilkaset miejsc pracy i miał być dostęp do nowoczesnej technologii. Mieliśmy produkować części do helikopterów. W wyniku decyzji ministra Macierewicza nic z tego nie będzie. Mało tego, zagrożona jest siedziba 42 bazy lotnictwa, bo ma być nagle być przeniesiona gdzie indziej. Region radomski poniesie największe straty, bo offset nie dojdzie do skutku" - przestrzegł.

Posłanka z Piotrkowa Trybunalskiego Elżbieta Radziszewska zaznaczyła, że potencjalne inwestycje w Łodzi miały dać szanse awansu dla młodych inżynierów z Politechniki Łódzkiej. Cezary Tomczak podsumował całą sytuację słowami: "rząd Beaty Szydło to pierwszy rząd, który nie walczy o inwestycje, ale walczy z inwestycjami".

Przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska rozpisano wiosną 2012 r. W kwietniu 2015 r. MON do końcowego etapu zakwalifikowało ofertę Airbus Helicopters z maszyną H225M Caracal. 

Na początku października 2016 r. Ministerstwo Rozwoju, które negocjowało offset z Airbusem, poinformowało o zakończeniu rozmów, uznając ich dalsze prowadzenie za bezprzedmiotowe.

wł/pap


bg Image